Kıbrıs’ı ziyaret ettiğinizde araç kiralamak en ekonomik yol olacaktır, ancak öncelikle kiralama şartlarını okuyup bilinçli bir kiralama yapmanızda fayda vardır.

Şirketimizin Kıbrıs Araç Kiralama Şartları

 1. Adınıza düzenlenmiş en az 5 yıllık sürüş ehliyetinizin yanınızda olması.
 2. KKTC’ye girişte kullandığınız pasaport veya kimlik belgesinin yanınızda olması.
 3. Şirket kuralımız gereği aracı kullanacak kişinin 25 yaşından gün almış olması ve KKTC’de öğrenci olmaması gereklidir.
 4. Kıbrıs’ta turist olarak bulunan T.C. vatandaşları; Türkiye Cumhuriyeti Sürüş Ehliyeti ile araç kiralayabilirsiniz.
 5. Kiralama esnasında yukarıdaki ön şartlara uymanız halinde aracı teslim alabilirsiniz.

Kıbrıs’ta Araç Kiralama Şartları Ek Bilgiler

 • Kiraladığınız aracı sadece kontrat üzerinde ismi yazan kişi kullanabilir, aksi halde sigorta kapsam dışı kalır ve polis kontrölünden geçemezsiniz. Sözleşmeye sadece 2 tane şöför ekleyebiliyoruz, ikinci şöför aracı kullanacaksa kontrata eklenmesi gerekir, ikinci şöför için ekstra bir ücretimiz yoktur.
 • KKTC’de tüm kiralık araçlar sağ direksiyonludur, sol direksiyonlu kiralık araç yasa gereği hiç bir Kıbrıs rent a car şirketlerinde yoktur.
 • Minimum kiralama süresi 3 gündür, ancak 1 veya 2 gün kiralamalarda 3 günlük kiralama ücretimiz üzerinden makul oranda indirimler yapıyoruz. Sistemimiz üzerinden online fiyat alabilirsiniz, ana sayfamızda bulunan arama bölümünü kullanabilirsiniz. Kıbrıs’ta günlük araç kiralama bilgileri için tıklayın.
 • Ayaz Rent a Car; önceden rezervasyon yapılan aracın elimizde olmayan sebeplerden (arıza, aracın geç gelmesi ve önceki kiralama kontratının uzatılması, kaza durumu vb…) son gün müsait olmadığında filomuzdaki diğer seçeneklerden araçlar ile değiştirme hakkını saklı tutar.
 • Araç kiralama ücretinin tamamını bizden aracı teslim alırken nakit veya kredi kartınız ile komisyonsuz olarak ödeyebilirsiniz.
 • Aracı şirketimize iade ederken, tarafınıza yakıt iadesi yapılmamaktadır. Bu nedenle depoyu az seviye yakıt ile iade etmeye özen gösteriniz.
 • Araç rezervasyonunuzun iptali durumunda en geç 24 saat öncesinden bize bilgi verilmesi gereklidir.
 • Kıbrıs’ta sabit kameralı hız kontrolü yapan radar sistemi mevcuttur, Trafik cezaları şirketimize gönderildikten sonra sözleşmenizin kopyası ile polise iade edilir ve Kıbrıs’a yeniden giriş yaptığınızda muhaceret polisi tarafından şöföre ibraz edilir. Tüm cezalar kira kontratında bulunan şöförün sorumluluğundadır.

Bilgiler, Kurallar ve Kıbrıs Araç Kiralama Şartlarımız

kibrista arac kiralama sartlari

Araç Kiralama Fiyatlarımıza dahil olan hizmetler

Sitede gördüğünüz tüm fiyatlara aşağıdaki hizmet ve ürünler dahildir;

 • Muafiyetli Trafik Sigortasından Yararlandırma Teminatı
 • Tüm fiyatlara Muafiyetli Trafik Kaza Sigortası (CDW) dahildir. Muafiyetli Kaza Sigortası çarpışma halindeki hasarları kapsar. Sigorta şartlarının yerine getirilmesi halinde, çarpışma sonucu oluşan hasarın, 2000 Euro’luk kısmı müşteriye ait olmak üzere, hasarı tazmin eder. Bu sigorta çarpışma halinde olmayan (park yeri, lastik, cam kırılması, far kırılması, Anahtar kaybolması ve hasarlanması) hasarları kapsamaz.
 • Sınırsız kilometre kullanımı.
 • KDV.
 • Ercan Havalimanında bulunan otopark alanımızda araç teslimat ve iadeler ücretsizdir.
 • Girne ve Lefkoşa bölgesinde belirlenecek ücret ile teslimat ve iadeler mümkündür.

KKTC’de Öğrenci olarak bulunan kişiler için Kıbrıs’ta araç kiralama şartları Nelerdir?

Sigortamız ile anlaşmamız gereği; firmamız KKTC’de öğrenci olarak bulunan kişilere araç KİRALAYAMAMAKTADIR

Yine de başka firmalardan da araç kiralamak isteyen öğrencilere bilgi vermek istiyoruz

 • KKTC’de Öğrenci olarak bulunan (veya çalışan, yaşayan) kişiler araç kullanabilmek için öncelikle mevcut ehliyetlerini KKTC ehliyeti’ne de çevirmeleri gerekir. Aksi takdirde kaza durumunda sigorta hasarı ödemez ve  kiralayan kişi her türlü hasarı ödemekle mecbur kalır.
 • T.C. Ehliyetlerini KKTC Ehliyetine çevirmek için herhangi bir şöför okuluna gitmeniz ve bazı ücretleri ödemeniz gerekir.

KKTC’den Yeni Mezun Olan (Mezuniyet Törenine Katılacak) Öğrenciler

 • Okulundan mezun olan öğrenciler halen daha KKTC’de öğrenci kayıtlı bulunurlar.
 • Öncelikle KKTC Muhaceret Polisinden Öğrenci kayıtlarını sildirmeleri gerekir.
 • KKTC’den çıkış yapıp, yeniden ülkeye giriş yaparken de TURİST VİZESİ  alarak (30 Günlük) giriş yaptıktan sonra öğrenci kayıtları değişmiş olur.
 • Yukarıdaki şartları yerine getiren öğrenciler; yaş sınırı 25 yaşından gün almış ve en az 5 yıllık ehliyet sahibi ise firmamızdan araç kiralayabilirler.

Yukarıdaki belirttiğimiz konuların haricinde başka sorularınız varsa sıkça sorulan sorular sayfamıza bir göz atınız.

Sigortanın geçerli olması için gereken Şartlar :

Kıbrıs’t araç kiralama şartları için tüm arabalarımız araç kiralama şirketlerine özel tafik sigortası ile sigortalanmıştır ve 2000 Euro muafiyetlidir.

Aşağıdaki durumların oluşması durumunda sigortadan yararlanma teminatı geçersiz olur ve oluşacak zarar, sigorta kapsam dışında kalır. Tüm zarar ve ziyanı ödemek  yasal olarak aracı kiralayan şoförün sorumluluğunda olur;

 • Aracın kira sözleşmesi üzerinde ismi yazılı kişilerden başkasına kullandırılması,
 • Aracın trafik kuralları dışında kullanılması (yasal hız sınırlarının aşılması, diğer araçlarla yarış yapılması, kırmızı ışıkta geçilmesi ve benzeri diğer haller),
 • Aracın normal kullanım koşulları dışında kullanılması (aracın yüksek motor gücü ile kullanılması, başkalarına araç ile öğretim yapması, kötü yol şartları veya patlak lastik üzerinde yürünmesi ve benzeri diğer trafiğe uygun olmayan durumlar. Böyle bir durumda kiraya veren şirketin kira sözleşmesini fesih edip arabayı ücret iadesiz kiracıdan alma hakkı olacaktır),
 • Lastik, cam veya farlarda meydana gelen hasarlar Muafiyetli Kaza Sigortasına dahil değildir,
 • Aracın alkol veya uyuşturucu madde etkisi altında kullanılması,
 • Araçta taşınan bir yükün hasara veya kazaya sebep olması,
 • Aracın trafiğe kapalı alanlarda veya yasal olmayan yollarda kullanılması,
 • Kiralanan araçla başka bir aracın çekilmesi,
 • Onay alınmaksızın ve kira süresinin bitmesine rağmen aracın teslim edilmemesi. Böyle bir durumda araçta oluşabilecek her türlü tamamen kiracının sorumluluğunda olacaktır.
 • Aracın dikkatsiz ve tedbir alınmaksızın kullanılması (yağışlı havalarda yol şartlarına göre hız ayarlamasının yapılmaması, öndeki aracın en az emniyet mesafesinden takip edilmemesi ve benzeri diğer kullanımlar),
 • Meydana gelmiş bir kazanın veya çalınma durumunun anında müşteriye verilecek olan irtibat telefonlarına bildirilmemesi, aracın kaza yerinde terk edilmesi (doktor raporu ile saptanmış engelleyici bir durum olması durumu hariç),
 • Meydana gelen bir kazada ilgili makamlardan 48 saat içerisinde gerekli raporların (trafik ve alkol raporu) alınmaması,
 • Aracın iç aksamlarında oluşacak hasarlar (koltukların kırılması, yırtılması veya sigaradan yanması, dikiz aynasının kırılması, herhangi bir iç aksamın zarar görmesi vb). Bu gibi haller müşteri kullanım hatası olduğundan kiracının sorumluluğunda olacaktır.
 • Aracın içerisinde taşınan yüklerden ötürü araçta veya karşı tarafta bir hasar oluşması,
 • 3. şahıslara verilen hasardan doğacak maddi tazminat tutarları, mecburi mali mesuliyet sigortası teminatı kapsamında teminat altındadır. Teminat sınırları dışında kalan tutarlar için müşteri kendisi sorumludur.

Ödeme Şekilleri ve Kredi Kartına Ön Provizyon

Toplam kiralama tutarı ve güvence bedelleri, kiralamanın başında, aracı kiralayan kişiye ait kredi kartı ile peşin tahsil edilir, kiralama esnasında kredi kartı ibrazı gereklidir. Kredi kartı sahibinin kiralama esnasında şahsen bulunması gerekmektedir. Başkasına ait kredi kartı ile kiralama yapılamaz. Müşteri tarafından ibraz edilen kredi kartından, kiralama bedeline ek olarak, kiralanacak araç grubuna göre 1000 – 5250 TL arasında depozit tahsilatı ya da ön provizyon blokajı yapılacaktır. Bu sebeple kartın bu miktarlarda (kira ve depozit toplam bedeli kadar) limit müsaitliğinin olması gerekmektedir. Depozit olarak tahsil ya da bloke edilen tutar, kiralama bitiminde, varsa yukarıda belirtilen ek hizmet, güvenceler, yakıt, hasar bedelleri, trafik cezası vb. (Kira anlaşmasında yazılı, kaza ve hırsızlık durumunda yapılması gerekenler bölümünde açıklanan şartların yerine gelmediği durumlar) gibi rezervasyonda bulunmayan bedeller düşüldükten sonra, aynı karta iade edilecek, blokaj kaldırılacaktır.
Depozito iadeleri banka iç iletişiminden kaynaklı olarak iade işlemi yapıldıktan 15 iş gününde hesabınıza yansımaktadır.

Ücretin tamamı kiralama sırasında alınır. Ödeme herhangi bir para birimi ile yapabilirsiniz. Ödemelerde American Express hariç tüm kredi kartları komisyonsuz olarak kabul edilir.

Ek kurallar;

 1. Araçlarımız sadece Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti sınırları içerisinde kullanılabilir. Araçlar Güney Kıbrıs Rum kesimine geçilemez.
 2. Sözleşmenin bitiş tarihinden önceki araç teslimlerinde, yapılan sözleşme üzerinden peşin ödediğimiz vergi (KDV) ve sigorta bedelleri nedeniyle, ödenen ücret geri iade edilmez.
 3. Araçların geri tesliminde yoldaki trafikten kaynaklanan 30 dakikaya kadar olan gecikmeler için ek ücret alınmaz. 30 dakika geçen gecikmeler 1 tam gün olarak hesaplanır ve 1 gün fiyatı tahsil edilir.

Kıbrıs’ta Trafik Cezaları: Trafik kural ve yasalarına uyulmamasından doğacak her türlü sorumluluk ve maddi ceza, yapılan sözleşmedeki aracı kiralayan kişiye aittir. Bunların başında da sabit hız kameraları ve park cezaları gelmektedir. Araçların herhangi bir nedenle resmi veya yerel makamlar tarafından tutulması nedeni ile geçecek zaman, sözleşme süresi içerisinde kabul edilir.

Araç Yakıtı: Yakıt, aracı kiralayana aittir. Araç deposundaki yakıt size verilen seviyede teslim alınır. Eğer depoda yakıt istenirse, önceden bildirdiğiniz takdirde, fatura karşılığı benzin ücreti toplam ücretimize ayrıca eklenir. Araç tesliminde bırakılan fazla miktardaki yakıt için para iadesi yapılmaz.

Kiralama Süresini Uzatma: Aracı kirasında bulunduran kişi, kira süresini uzatmak için en az 24 saat öncesinden bilgi vermelidir. Aksi takdirde aracın başka rezervasyonu olması halinde aracın kirasını uzatmama hakkı şirkette saklıdır.