Kıbrıs’ı ziyaret ettiğinizde araç kiralamak en ekonomik yol olacaktır, ancak öncelikle Kıbrıs’ta araç kiralama şartlarını okuyup bilinçli bir kiralama yapmanızda fayda vardır.Kuzey Kıbrıs’ta araç kiralama hizmeti alabilmek için geçerli en az 5 yıllık sürüş ehliyetine sahip olmanız ve 25 yaş üzerinde olmanız gerekmektedir.

Kıbrıs Araç Kiralama Şartları

 1. Adınıza düzenlenmiş en az 5 yıllık sürüş ehliyetinizin yanınızda olması.
 2. KKTC’ye girişte kullandığınız pasaport veya kimlik belgesinin yanınızda olması.
 3. Şirket kuralımız gereği aracı kullanacak kişinin 25 yaşından gün almış olması ve KKTC’de öğrenci olmaması gereklidir.
 4. Kıbrıs’ta turist olarak bulunan T.C. vatandaşları; Türkiye Cumhuriyeti Sürüş Ehliyeti ile araç kiralayabilirsiniz.
 5. Kiralama esnasında yukarıdaki ön şartlara uymanız halinde aracı teslim alabilirsiniz.

Detaylı Diğer Araç Kiralama Şartları

 • Kiraladığınız aracı sadece kontrat üzerinde ismi yazan kişi kullanabilir, aksi halde sigorta kapsam dışı kalır ve polis kontrölünden geçemezsiniz. Sözleşmeye sadece 2 tane şöför ekleyebiliyoruz, ikinci şöför aracı kullanacaksa kontrata eklenmesi gerekir, ikinci şöför için ekstra bir ücretimiz yoktur.
 • KKTC’de tüm kiralık araçlar sağ direksiyonludur, sol direksiyonlu kiralık araç yasa gereği hiç bir Kıbrıs rent a car şirketlerinde yoktur.
 • Kiralama fiyatlarımız gün sayısı 1 ve 2 gün ise yükselir, kiralama gün sayısı 3 gün ve üzerine çıkarsa düşer.  Websitemiz otomatik olarak hesaplama yapmaktadır.
 • Sistemimiz üzerinden online fiyat alabilirsiniz, ana sayfamızda bulunan arama bölümünü kullanabilirsiniz. Kıbrıs’ta günlük araç kiralama bilgileri için tıklayın.
 • Ayaz Rent a Car; önceden rezervasyon yapılan aracın elimizde olmayan sebeplerden (arıza, aracın geç gelmesi ve önceki kiralama kontratının uzatılması, kaza durumu vb…) son gün müsait olmadığında filomuzdaki diğer seçeneklerden araçlar ile değiştirme hakkını saklı tutar.
 • Araç kiralama ücretinin tamamını bizden aracı teslim alırken banka havalesi, nakit veya kredi kartınız ile komisyonsuz olarak ödeyebilirsiniz.
 • Aracı şirketimize iade ederken, tarafınıza yakıt iadesi yapılmamaktadır. Bu nedenle depoyu az seviye yakıt ile iade etmeye özen gösteriniz.
 • Araç rezervasyonunuzun iptali durumunda en geç 24 saat öncesinden bize bilgi verilmesi gereklidir. Aksi takdirde 1 günlük ücret talep edilmektedir.
 • Kıbrıs’ta sabit kameralı hız kontrolü yapan radar sistemi mevcuttur, Trafik cezaları şirketimize gönderildikten sonra sözleşmenizin kopyası ile polise iade edilir ve Kıbrıs’a yeniden giriş yaptığınızda muhaceret polisi tarafından şöföre ibraz edilir. Tüm cezalar kira kontratında bulunan şöförün sorumluluğundadır.

Araçlarımızın Sigorta Türü ve Şartları

Tüm fiyatlara Muafiyetli Trafik Kaza Sigortası (CDW) dahildir.

Muafiyetli Kaza Sigortası çarpışma halindeki hasarları kapsar. Sigorta şartlarının yerine getirilmesi halinde, çarpışma sonucu oluşan hasarın, 3000 Euro’luk kısmı aracı kiralayan ve kullanan müşterinin ödeyeceği şekilde, hasarı tazmin eder. Kaza durumunda alınacak polis raporunda aracı kirasında bulunduran şöförümüz suçsuz taraf ise muafiyet ödemez. Bu sigorta çarpışma halinde olmayan (park yeri, lastik, cam kırılması, far kırılması, Anahtar kaybolması ve hasarlanması) hasarları kapsamaz. 155 telefonu aranarak polis çağrılması ve kaza raporu alınması zorunludur, aksi takdirde tüm hasar aracı kiralayan kişiye kalmaktadır.

Sigortanın Geçerli Olması için Gereken Şartlar :

Kıbrıs’t araç kiralama şartları için tüm arabalarımız araç kiralama şirketlerine özel tafik sigortası ile sigortalanmıştır ve 3000 Euro muafiyetlidir.

Aşağıdaki durumların oluşması durumunda sigortadan yararlanma teminatı geçersiz olur ve oluşacak zarar, sigorta kapsam dışında kalır. Tüm zarar ve ziyanı ödemek  yasal olarak aracı kiralayan şoförün sorumluluğunda olur;

 • Aracın kira sözleşmesi üzerinde ismi yazılı kişilerden başkasına kullandırılması,
 • Aracın trafik kuralları dışında kullanılması (yasal hız sınırlarının aşılması, diğer araçlarla yarış yapılması, kırmızı ışıkta geçilmesi ve benzeri diğer haller),
 • Aracın normal kullanım koşulları dışında kullanılması (aracın yüksek motor gücü ile kullanılması, başkalarına araç ile öğretim yapması, kötü yol şartları veya patlak lastik üzerinde yürünmesi ve benzeri diğer trafiğe uygun olmayan durumlar. Böyle bir durumda kiraya veren şirketin kira sözleşmesini fesih edip arabayı ücret iadesiz kiracıdan alma hakkı olacaktır),
 • Lastik, cam veya farlarda meydana gelen hasarlar Muafiyetli Kaza Sigortasına dahil değildir,
 • Aracın alkol veya uyuşturucu madde etkisi altında kullanılması,
 • Araçta taşınan bir yükün hasara veya kazaya sebep olması,
 • Aracın trafiğe kapalı alanlarda veya yasal olmayan yollarda kullanılması,
 • Kiralanan araçla başka bir aracın çekilmesi,
 • Onay alınmaksızın ve kira süresinin bitmesine rağmen aracın teslim edilmemesi. Böyle bir durumda araçta oluşabilecek her türlü tamamen kiracının sorumluluğunda olacaktır.
 • Aracın dikkatsiz ve tedbir alınmaksızın kullanılması (yağışlı havalarda yol şartlarına göre hız ayarlamasının yapılmaması, öndeki aracın en az emniyet mesafesinden takip edilmemesi ve benzeri diğer kullanımlar),
 • Meydana gelmiş bir kazanın veya çalınma durumunun anında müşteriye verilecek olan irtibat telefonlarına bildirilmemesi, aracın kaza yerinde terk edilmesi (doktor raporu ile saptanmış engelleyici bir durum olması durumu hariç),
 • Meydana gelen bir kazada ilgili makamlardan 24 saat içerisinde gerekli raporların (trafik ve alkol raporu) alınmaması,
 • Aracın iç aksamlarında oluşacak hasarlar (koltukların kırılması, yırtılması veya sigaradan yanması, dikiz aynasının kırılması, herhangi bir iç aksamın zarar görmesi vb). Bu gibi haller müşteri kullanım hatası olduğundan kiracının sorumluluğunda olacaktır.
 • Aracın içerisinde taşınan yüklerden ötürü araçta veya karşı tarafta bir hasar oluşması,
 • 3. şahıslara verilen hasardan doğacak maddi tazminat tutarları, mecburi mali mesuliyet sigortası teminatı kapsamında teminat altındadır. Teminat sınırları dışında kalan tutarlar için müşteri kendisi sorumludur.

Kıbrıs’ta Araç Kiralarken Gerekli Bilgiler ve Kurallar

kıbrıs araç kiralama şartları

Kiraladığım aracın lastiği patlarsa sigortalımıdır?

Hayır, araç lastikleri trafik sigortası kapsamında değildir. Çivi vb. ile patladıysa lastik tamiri veya yırtıldıysa muadil uygun fiyatlı ama mutlaka yeni lastik ile değişimi aracı kullanan ve kiralayan şöföre aittir. Araçta bulunan yedek lastik ile değiştirilip araç kullanılmaya devam edilebilir. Ancak en yakın lastikçide çivi ise tamiri veya yırtıldıysa yeni ile değişimi yaptırılmalıdır. Firmamıza ulaşarak en yakın lastik servisi hakkında bilgi talep edilebilir.

Araç Kiralama Fiyatlarımıza dahil olan hizmetler

Sitede gördüğünüz tüm fiyatlara aşağıdaki hizmet ve ürünler dahildir;

 • Muafiyetli (3000 Euro) Trafik Kaza Sigortasından Yararlandırma Teminatı
 • Sınırsız kilometre kullanımı.
 • KDV.
 • Ercan Havalimanında bulunan otopark alanımızda araç teslimat ve iadeler ücretsizdir.
 • Girne ve Lefkoşa bölgesinde belirlenecek ücret ile teslimat ve iadeler mümkündür.

Araç kiralama talebi sitenizden gönderildikten sonra rezerve edilmiş mi olur?
Hayır, websitemiz online kart ile vb. ödeme almadığı gibi, müsaitlik kontrolü yapmaz ve anında rezervasyon onayı vermez. Websitemiz araç çeşitlerimizi ve güncel fiyatlarımızı gösterir, kiralama talebi toplar ve sistemimize kaydedilir. “Araç kiralama talebi” olarak bize ulaşır, size de e-postanıza talep bilgileri otomatik olarak sistemden gönderilir. Talebinizin gönderilmesi kesin rezervasyon değildir.

Whatsapp ile size geri dönüş yapılarak yazılı mesaj ile onay (konfirme) verilmektedir. Nedeni; bir mağduriyet yaşanmaması için bize ulaşan tüm kiralama talepleri, manuel olarak personellerimiz tarafından kontrol edilir. Eğer 1 (bir) iş günü içerisinde size geri dönüş yapılmaz ise, lütfen kontrol için bize +90 533 888 2929 nolu whatsapp numaramızdan talebiniz ile ilgili mesaj gönderiniz.

Kaza yaparsam ne olur?

Kıbrıs’ta kiralık araçlar Full Kaskolu değildir. Tüm fiyatlara Muafiyetli Kaza Sigortası (CDW) dahildir. Muafiyetli Kaza Sigortası çarpışma halindeki hasarları kapsar. Sigorta şartlarının yerine getirilmesi halinde, çarpışma sonucu oluşan hasarın, 3000 Euro’luk kısmı müşteriye ait olmak üzere, hasarı tazmin eder. Bu sigorta çarpışma halinde olmayan (park yeri, lastik, cam kırılması, far kırılması, Anahtar kaybolması ve hasarlanması) hasarları kapsamaz.

Kaza Olması Durumunda Yapmanız gerekenler:

 1. Öncelikle acil bir durumunuz var ise 112 Ambulans‘ı arayın. (Kendi ülke telefonlarınızdan da arayabilirsiniz.)
 2. Daha sonra karşı aracın hasarlarının sigorta tarafından karşılanabilmesi için kesinlikle polis raporu almalısınız aksi takdirde sözlü beyan kabul edilmez. 155 nolu polis ihbar hattını arayıp polis çağırıp kaza raporu tutturmalısınız. Polis raporu ve ödeyeceğiniz 3000 Euro’luk sigorta muafiyeti sonrası sorumluluklarınız tamamlanır.
 3. Haklı olduğunuz durumlarda kanıtlanması için mutlaka telefonunuzdan kaza yerinden plakalar ve durum belirlenmesi için mutlaka resimler çekiniz ve bize whatsapp üzerinden gönderiniz.
 4. Ve tabiki kaza yaptığınızı bize bildirmelisiniz!, yukarıdaki işlemler için, aracın hasarı, kaza yerinden çekilmesi vs.. ve biz sizinle ilgileneceğiz.

Ödeme Şekilleri ve Kredi Kartına Ön Provizyon

Toplam kiralama tutarı ve güvence bedelleri, kiralamanın başında, aracı kiralayan kişiye ait kredi kartı ile peşin tahsil edilir, kiralama esnasında kredi kartı ibrazı gereklidir. Kredi kartı sahibinin kiralama esnasında şahsen bulunması gerekmektedir. Başkasına ait kredi kartı ile kiralama yapılamaz. Müşteri tarafından ibraz edilen kredi kartından, kiralama bedeline ek olarak, kiralanacak araç grubuna göre 1000 – 5250 TL arasında depozit tahsilatı ya da ön provizyon blokajı yapılacaktır. Bu sebeple kartın bu miktarlarda (kira ve depozit toplam bedeli kadar) limit müsaitliğinin olması gerekmektedir. Depozit olarak tahsil ya da bloke edilen tutar, kiralama bitiminde, varsa yukarıda belirtilen ek hizmet, güvenceler, yakıt, hasar bedelleri, trafik cezası vb. (Kira anlaşmasında yazılı, kaza ve hırsızlık durumunda yapılması gerekenler bölümünde açıklanan şartların yerine gelmediği durumlar) gibi rezervasyonda bulunmayan bedeller düşüldükten sonra, aynı karta iade edilecek, blokaj kaldırılacaktır.
Depozito iadeleri banka iç iletişiminden kaynaklı olarak iade işlemi yapıldıktan 15 iş gününde hesabınıza yansımaktadır.

Ücretin tamamı kiralama sırasında alınır. Ödeme herhangi bir para birimi ile yapabilirsiniz. Ödemelerde American Express hariç tüm kredi kartları komisyonsuz olarak kabul edilir.

Ek kurallar;

 1. Araçlarımız sadece Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti sınırları içerisinde kullanılabilir. Kiralık Araçlarımz ile Güney Kıbrıs Rum kesimine geçilemez.
 2. Sözleşmenin bitiş tarihinden önceki araç teslimlerinde, yapılan sözleşme üzerinden peşin ödediğimiz vergi (KDV) ve sigorta bedelleri nedeniyle, ödenen ücret geri iade edilmez.
 3. Araçların geri tesliminde yoldaki trafikten kaynaklanan 30 dakikaya kadar olan gecikmeler için ek ücret alınmaz. 30 dakika geçen gecikmeler 1 tam gün olarak hesaplanır ve 1 gün fiyatı tahsil edilir.

Kıbrıs’ta Trafik Cezaları: Trafik kural ve yasalarına uyulmamasından doğacak her türlü sorumluluk ve maddi ceza, yapılan sözleşmedeki aracı kiralayan kişiye aittir. Bunların başında da sabit hız kameraları ve park cezaları gelmektedir. Araçların herhangi bir nedenle resmi veya yerel makamlar tarafından tutulması nedeni ile geçecek zaman, sözleşme süresi içerisinde kabul edilir.

Araç Yakıtı: Yakıt, aracı kiralayana aittir. Araç deposundaki yakıt size verilen seviyede teslim alınır. Eğer depoda yakıt istenirse, önceden bildirdiğiniz takdirde, fatura karşılığı benzin ücreti toplam ücretimize ayrıca eklenir. Araç tesliminde bırakılan fazla miktardaki yakıt için para iadesi yapılmaz.

Kiralama Süresini Uzatma: Aracı kirasında bulunduran kişi, kira süresini uzatmak için en az 24 saat öncesinden bilgi vermelidir. Aksi takdirde aracın başka rezervasyonu olması halinde aracın kirasını uzatmama hakkı şirkette saklıdır.

Araçlarda Unutulan Özel Eşyalar

Araçta unutulan özel eşyalardan sorumluluk almıyoruz, eğer bulunan bir eşya olursa aynı gün içerisinde Ercan Havalimanı polis karakoluna teslim edilmektedir. Aranmayan ve sorulmayan buluntu eşyalar polis merkezi kuralına göre belli bir süre sonra imha veya açıkartırma usulü satılabilmektedir.

Kiralama bitiminde, araç içinde herhangi bir şahsi eşyanızın olup olmadığını kontrol ediniz. Araç içinde unutulan özel eşyalar için sorumluluk kiralayana aittir.

Kıbrıs’ta Kiralık Araç ile Uymanız Gereken Kurallar

Kiralayan veya kontrat üzerinde belirtilen diğer ek sürücülerin uyması gereken koşullar aşağıda belirtilmiştir:

 • Kiralanan araç yarışmak için, hız yapmak için, aracın dayanıklılığını ve hızını test etmek için ve başka birisine araç kullanmayı öğretmek için kullanılamaz.
 • Kiralanan araç, alkollü iken veya uyuşturucu etkisi altındayken kullanılamaz.
 • Kiralanan araç sadece KKTC sınırları içinde kullanılabilir. Güney Kıbrıs farklı bir ülke olduğu için sigorta ve evrakları geçersiz olduğundan Güney Kıbrıs’a geçilemez.
 • Kiralanan araç ile belirtilen yolcu kapasitesinin üzerinde yolcu taşınamaz.
 • Siz ve kontrat üzerinde belirtilen diğer sürücü; hareket eden ya da etmeyen başka araçların ya da eşyaların itilmesinde ya da çekilmesinde kullanılamaz (maksimum yük 1.000 kg).
 • Açık veya gizli bir gelir karşılığında yolcu veya mal taşınmasında kullanılamaz.
 • Gümrük mevzuatına ve diğer kanunlara aykırı maddelerin taşınmasında ve diğer yasal olmayan işlerde kullanılamaz.
 • Yanıcı veya tehlikeli maddelerin yanı sıra toksik, aşındırıcı, radyoaktif veya diğer zararlı maddelerin taşınması ile,
 • Kokusu veya durumu nedeniyle araca zarar veren veya AyazRentaCar’ın aracı tekrar kiralayabilmesi için zaman veya para kaybetmesine neden olan herhangi bir şey taşıyan , – canlı hayvanların taşınması (evcil hayvanlar hariç, Ayaz Rent a Car tarafından önceden izin alınması şartıyla),
 • Ayaz Rent a Car tarafından tedarik edilmedikçe portbagaj, bagaj taşıyıcı veya benzeri eşyalarla, – başka kişiler tarafından yeniden kiralanması veya kullanılması, –
 • Kiralama veya ödül için yolcu taşıma, –
 • Nerede olurlarsa olsunlar mitinglere, yarışmalara veya denemelere katılmak, sürüş dersleri vermek, –
 • Asfalt olmayan yollarda, yüzey veya onarım durumunun aracın tekerleklerini, lastiklerini veya gövde mekaniği altındaki mekaniklerini tehlikeye atabilecek yollarda seyahat etmek,
 • Araçta taşınan mal ve bagajların hiçbiri (paketleme ve istifleme ekipmanı dahil) araca zarar veremez, yolcuları riske sokamaz,
 • Karayolları Kanunu, karayolu trafik yasaları veya benzeri diğer yasalara uymak zorundadır.

KKTC’ye Seyahatinizden Önce Bilginiz Olsun!

 1. KKTC’ye gelecek T.C. vatandaşlarının (0 yaş ve üzeri bebekler dahil tüm çocuklar için resimli) yeni tip çipli kimlik veya pasaport ile giriş yapması gereklidir. Ayrıca;
 2. KKTC’de cep telefonlarınızı kullanabilmeniz için Kıbrıs’a gelmeden önce hattınızın GSM operatörünü arayıp, uluslararası dolaşıma (Roaming’e) açtırmayı (ve varsa KKTC paketi almayı) unutmayınız.
 3. TC Kimliği ile birleştirilmiş ehliyet KKTC’de geçersizdir. KKTC’deki polislerde (ve yurtdışında) TC kimlik kartını okuyacak “Türkiye e-Devlet sistemi” olmadığından fiziksel ehliyetinizin yanınızda olması mecburidir. (Islak imza ve “aslı gibidir” onayı olmayan, QR kodlu e-devlet dökümanı kabul edilmez.)