Samanbahçe Evleri, Tarihi açıdan düşünüldüğünde önemli bir yere sahip olan Samanbahçe Evleri, bir sosyal sorumluluk projesi olduğu için dikkat çekicidir. 20. yüzyılda inşa edilmeye başlanan bu evler, üç farklı aşamada sonuçlanmıştır. Ancak gerek yapılma sebebi, gerekse de yapılış tarzı göz önünde bulundurulursa, Samanbahçe Evleri’nin maddi durumu yetersiz olan aileler için önemli bir yere sahip olduğunu söylemek yanlış olmaz. Peki, Osmanlı’dan izler taşıyan bu evler ile ilgili olarak bilinmesi gerekenler nelerdir?

Samanbahçe Evleri ve Tarihi ile Mimari Özellikleri

Kıbrıs’ 1571 yılında Osmanlılar tarafından fethedilmiş ve yaklaşık 300 yıl bu adanın kontrolüne sahip olunmuştur. Ancak 1878 yılında Osmanlı Devleti’nin ekonomik anlamda bir çöküşe girmesi, bu dönemi hızlandırmıştır. Sonucunda ise 1878 yılında ada, Britanya İmparatorluğu’na kiralanmıştır. İşte acı süreç de buradan sonra başlar. Büyük bir huzur içinde yaşayan Kıbrıslılar, Osmanlı Devleti dönemindeki huzuru bulamayınca, ciddi anlamda fakirleşmiştir. Bu fakirleşme sonucunda vakıflar tarafından ortaya atılan projelerden biri de, Samanbahçe Evleri’dir. Peki, bu proje ile ilgili olarak bilinmesi gerekenler nelerdir?

  • 1900’lü yılların başı, 1949 ve 1955 tarihlerinde üç aşamada yapılan Samanbahçe Evleri, fakirleşen halk için yapılan bir toplu konut projesidir. Bu şekilde onlarca aile evlerine kavuşmuş ve maddi durumları biraz olsun düzeltilmeye çalışılmıştır.
  • Birbirine bitişik olarak tasarlanan bu evler, yapıları itibari ile de birbirlerinin tıpatıp aynısıdır. Her ev kerpiçten yapılmıştır. Bu sebeple geleneksellik açısından harika bir yere sahip.
  • Osmanlıya olan hasret, kapı ve pencere renklerinin yeşil olması ile gösterilmiştir. Çünkü yeşil renk, Osmanlıyı hitap etmektedir.
  • Samanbahçe Evleri’nin sayısı 72’dir ve 72 kontun tamamı da ihtiyaç sahipleri için inşa edilmiştir.
  • Kıbrıs kültürünü, yaşantısını ve aile yapısını sonuna kadar gösteren bu evler, yıllar geçtikçe korunmaya başlamıştır. Günümüzde turistlerin de tercih ettiği noktalardan bir tanesidir.
  • Evlerin bulunduğu projenin tam ortasında, kubbeli bir çeşme bulunur. Bu çeşme, o dönemde halkın su ihtiyacını karşılamıştır.
samanbahce evleri lefkosa

Zaman geçtikçe de, Avrupa Birliği de desteklerini vermiştir. UNDP-PFF katkıları ile çeşitli restorasyon çalışmalarından geçirilen Samanbahçe Evleri, bugünkü görünümüne 2003-2004 tarihleri arasında kavuşmuştur.

Kıbrıs kültürünü tanımak, kültürel değerleri, yaşantıyı ve etkilenen tüm hususları öğrenmek isterseniz, Samanbahçe Evleri sizin için harika bir fırsat. Bu güzide projenin olduğu yeri ziyaret ederek, farklı bir deneyim elde edebilirsiniz.

Samanbahçe Evleri ve Çevresel Etkisi

Samanbahçe Evleri, Kıbrıs’ın başkenti Lefkoşa’da yer almaktadır. “Lefkoşa Şehir Surları ve Girne Kapısı” yakınlarında yer alan bu güzide toplu konut projesi, rahatlıkla ziyaret edilebilecek yerler arasında bulunur. Aynı zamanda çevresinde ve diğer şehirlerde pek çok

esere ulaşmak da mümkün. Bunun için, rahat bir ulaşım ve özgür hisli bir tatil deneyimi yaşamak isterseniz, Ayaz Rent A Car firmamızdan araç kiralayabilirsiniz. Sizlere bunun için güvenilir araç kiralama hizmeti sunuyoruz.