Kıbrıs’ın Gelenek ve Görenekleri, Kuzey Kıbrıs, Türk toplumunun izlerini fazlasıyla içerisinde barındıran bir ülkedir. Bu sebeple Türklere ait pek çok özelliği Kıbrıs Türklerinde de görmek mümkün. Misafirperverlik, ikram, sohbet ve kahve kültürünü bunlar arasında göstermek çok doğru olacaktır. Bunun yanında örnek toplumsal davranışları sergileyen bu güzel ülke vatandaşları, sıcak tavırları ile de her daim kendilerini ön plana çıkarırlar. Zaten Kıbrıs ağızı da insanlara daima hoş gelir. Pek çok insan, Kıbrıslı biri ile konuşmanın eğlencesine doyamaz. Kıbrıs’ın gelenek ve görenekleri elbette ki bununla sınırlı değil. Diğer detaylardan ise içeriğimizde bahsedeceğiz.

Kıbrıs Gelenek ve Görenekleri Nelerdir?

Pek çok davranış tipi ve uyguladığı ritüeller ile Türklere benzeyen Kıbrıs Türkleri, bu sebepten ötürü Türkiye ile sıcak bağlar kurmaktadır. Kıbrıs Barış Harekatı’nda verilen mücadele örneği de bunda harika bir tesir bırakmış belli ki. Ancak hepsi bununla da sınırlı değil. Osmanlı kültürü ile de yoğurulmuş şirin bir ada. Misafirperverlik, ikram ve güleryüz gibi değerler de buradan geliyor. Peki, Kıbrıs’ın gelenek ve görenekleri ile ilgili diğer detaylar nelerdir?

 • Kıbrıs’ta yaşam çok renklidir. Evlere kapanarak vakit geçirmek asla normal olarak karşılanmaz. Her daim evlere misafirliğe gidilir ve misafir ağırlanır. Zaten Kıbrıs’ta eğlence kültürünün fazla olması bunu her daima tetikliyor.
 • Bir eve misafirliğe giderken eli boş gitmek olmaz. Mutlaka Kıbrıs’a özgü bazı değerler ve yiyecekler hediye olarak götürülür.
 • Kahve kültürü Türk toplumlarında olduğu gibi Kıbrıs’ta da net bir şekilde görülebiliyor. Kahve içmeyi çok seviyorlar ve daima ikram ediyorlar.
 • Kıbrıs’ın ikliminin müsait olması, pek çok önemli turunçgilin yetişmesine olanak sağlıyor. Üzüm, çilek, alıç, portakal reçeli, harnup pekmezi, turunç macunu, armut kompostosu ve daha pek çok önemli lezzetli tatlılar ile içecekler, Kıbrıs’ın kültüründe daima yer ediniyor.

Genel çerçevede baktığımızda, Kıbrıs’ta bu tür bir karakteristik yapının yerleştiğini görebiliyoruz. Ancak Kıbrıs’ın gelenek ve görenekleri bu kadar ile sınırlı kalamaz. Şimdi Kıbrıs’a ait gelenek ve göreneklerden geniş bir şekilde bahsetmeye çalışalım.

Kıbrıs Kültürü

Kıbrıs’ta çocuklar, gençler veya yaşlıların uyguladığı pek çok değer vardır. Bu değerler zamanla unutulmamış ve süregelen bir hal almıştır. Ancak burada önemli olan bu değil. Daha fazlası. Şimdi Kıbrıs’ın kültüründe yer edinen değerlere birlikte göz atalım.

 • Kuzey Kıbrıs’ta yaşayan Türklerin çoğunluğu Müslümandır ve Müslümanlığı en iyi şekilde yaşarlar. Bunu, dini görevleri yerine getirdikleri için görebiliyoruz.
 • Kırsal alanlar veya şehirde yaşayan kişiler arasında asla bir uçurum yoktur. Birbirlerini tamamlarlar ve daima her yeri ziyaret ederler. Kırsal alanda yaşayanların desteklenmesi ve orada üretilen yiyeceklerin tanıtımının yapılması için onlarca festival düzenlenir. Festivaller Kıbrıs’ın özel bir eğlence türüdür. Ekonomiye ve iletişime de büyük katkı sağlar.
 • Anne ve babalar, çocuklarına evlenene veya işlerine sahip olana kadar bakarlar. Daha sonra da torunları ile ilgilenmek, onlar ile eğlenmek isterler. Bu sebeple daima misafir ağırlamak hakimdir.
 • Ataerkil bir toplum olması çerçevesinde aile büyüğü erkeklere verilen değer çok yüksektir. Daima onun düşüncelerine değer verilir.
 • Kıbrıs’ta istenmeyen evlilikler neredeyse yoktur. Mutsuz evliliklerden ziyade, evliliğin mutlu olması için çaba sarf edilir ve sevenler birbirleri ile evlendirilir.
 • Birbirlerine çiçek götürmeyi seven bir toplum oldukları için, misafirperverlik çok aktiftir. Aynı zamanda alkol ikramı da yoğundur. Kıbrıs’ta alkol kültürünün gelişmesi de bunda büyük bir etken.
 • Kıbrıs’ta gençler diledikleri gibi gezebilirler ve gençlerin gezmelerini ayıplama kültürü yoktur. Beraber sinemaya, kafelere veya seyahatlere gidebilirler.
 • Birbirleri ile yakın olmaya özen gösterirler ve aralarındaki bağlar daima sağlam tutulur.

Gördüğünüz üzere Kıbrıs’ta yukarıdaki değerlere her daim özen gösterilir. Bu nedenle çok sevilen bir konumdalar. Bu konumlarını da daima koruyorlar. Peki, Kıbrıs’ta yer edinmiş olan faaliyetler nelerdir?

kibrisin gelenek ve gorenekleri

Kıbrıs’ta Gerçekleştirilen Geleneksel ve Güncel Faaliyetler

Kıbrıs’ın kendine has kültürel özelliklerinin yanı sıra, pek çok farklı etkinlik ve faaliyeti de vardır. Pek, nedir bu etkinlik ve faaliyetler?

 1. Kıbrıs Halk Oyunları (Folklor) Kıbrıs’ta düğünler, kına geceleri, sünnetler ve asker uğurlamaları düzenlenmektedir. Bu tür etkinliklerde; zeybek, kasap havası, mendil oyunları ve kadınların oynadıkları oyunlar önemli bir yer tutar
 2. Kıbrıs El Sanatları Kıbrıs’ta el sanatları da oldukça aktif bir şekilde icra edilmektedir. Geleneksel motiflerin işlendiği pek çok el emeği göz nuru işlemeler vardır. Bunlar arasında kuşkusuz ki en önemlisi yemeniler. Her türlü motifi yemenilerin üzerlerinde görmek mümkün. Ek olarak; hesap işi, ipek işi ve lefkara işi de sıklıkla icra edilmektedir.
 3. Kıbrıs’ta Müzik Kıbrıslıların en çok dinlediği müziklerin başında, klasik müzik ve geleneksel müziklerin geldiği görülmektedir. Bunlara ek olarak günümüzde güncel müzikler de sıklıkla dinleniyor.

İçeriğimizde sizler için Kıbrıs’ın gelenek ve görenekleri ile ilgili bilgi vermeye çalıştık. Kıbrıs’ı tanımak veya keşfetmek elbette ki bununla sınırlı kalamaz. Bunun yanında pek çok değeri de yerine görmek gerekir. Bu nedenle araç kiralayarak, Kıbrıs’ta dilediğiniz yeri gezebilirsiniz. Araç kiralama konusunda da sizlere en güvenilir ve profesyonel hizmeti Ayaz Rent A Car olarak verebiliriz. Çünkü sizin için en iyisini düşünmeye devam ediyoruz.