Kıbrıs YDÜ Klasik ve Spor Araba Müzesi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde kültürel ve sanatsal faaliyetlere gerekli olan özen gösterilmektedir. Bu özen çerçevesinde pek çok hamle yapılmakla beraber, bu hamlelerden bir tanesi Kıbrıs YDÜ Klasik ve Spor Araba Müzesi olarak dikkat çekmektedir. Yakın Doğu Üniversitesi’nin desteği ile oluşturulan bu müze, her yıl yerli ve yabancı binlerce turisti ağırlamaktadır. Müzede 1889 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere önemli arabalar bulunmaktadır. Hepsi birbirinden değerli ve tarihi olan bu arabalar, sizleri o döneme götürecek ve farklı deneyimler yaşamanıza olanak sağlayacak.

Kıbrıs’ın İlk Klasik Araba Müzesi Hakkında

Yakın Doğu Üniversitesi’nin desteği ile 2007 yılında kurulan bu müze, farklı tarzdan araçların sergilendiği bir yerdir. Müzede her türden çeşitli araçlar bulunmakta ve bu araçlar ile yer aldığı dönem ile ilgili tüm bilgiler de elde edilmektedir. Kıbrıs’ın kültürel ve sanatsal hayatı için önemli bir yer tutan bu müze hakkında bilinmesi gerekenler elbette ki bununla sınırlı değil. Diğer bilgiler ise aşağıdaki gibidir:

 • Yakın Doğu Üniversitesi, kültürel ve sosyal etkinlikleri ile dikkat çekici bir yere sahip. Bu etkinlik ve çalışmalardan biri ise, YDÜ Klasik ve Spor Araba Müzesi’dir.
 • Tüm insanlığın dikkatini üzerine toplayan ve buna yönelik olarak çalışmalar yapan Yakın Doğu Üniversitesi, yeni çalışmaların da önünü bu şekilde açmaktadır.
 • 2007 tarihinde kurulan ve büyük bir ilgi toplayan Kıbrıs YDÜ Klasik ve Spor Araba Müzesi, içerisinde çok eski tarihlere dayanan araçlara sahiptir.
 • 60’ın üzerinde aracın olduğu müzede, en eski araç 1889 tarihlidir.
 • Görünümü ve yapısı ile dikkat çeken 1889 yapımı olan ve Crest Mobile ismindeki araç, müzenin en gözde parçasıdır.
 • Müze, Kıbrıs’ta tektir ve Kıbrıs’ta başka bir Klasik ve Spor Araba Müzesi bulunmamaktadır.
 • 18.19 ve 20. Yüzyıla ait arabaları içerisinde barındırması sebebi ile de oldukça dikkat çekici bir müze olduğu açıkça söylenebilir.
 • Müzede yalnızca klasik olarak nitelendirilebilecek araçlar yok. Bunun dışında özel üretim spor arabalar da müzenin değerini katbekat artırmaktadır.

Yukarıda adı geçen ve farklı tarzdan klasik ve spor arabaları içerisinde barındıran müze, Kıbrıs’ta binlerce ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Sizin de yolunuz Kıbrıs’a düşerse, mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

yedu klasik araba muzesi scaled

Müzesi’nin Ziyaretçi Saatleri

“Kıbrıs Özel Etnografya Müzesi” gibi kültürel ve sosyal değerleri içerisinde barındıran müzenin ziyaretçi saatleri ve günleri aşağıdaki gibidir:

 1. Pazartesi – Cuma Arası: 08:00 – 13:00, 14:00 – 17:00
 2. Cumartesi: 08:00 – 13:00
 3. Pazar: Kapalı

Yukarıdaki gün ve saatlerde açık olan Kıbrıs YDÜ Klasik ve Spor Araba Müzesi, araba tutkunlarının meraklarını fazlasıyla giderecek. Müzede 18.19 ve 20. Yüzyılda ait arabaların olması da, değerini en yüksek seviyeye çıkarmaktadır. Sizler de Kıbrıs’ta bu müze ve diğer önemli tarihi ile doğal güzellikleri gezmek isterseniz, Ayaz Rent A Car firmamızdan araç kiralama hizmeti alabilirsiniz