Dr. Fazıl Küçük müzesi, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin ilk cumhurbaşkanı yardımcısı olan Dr. Fazıl Küçük’e ithafen oluşturulan Dr. Fazıl Küçük Müzesi, pek çok kişisel ve dönemin belgelerini içerisinde barındırmaktadır. 1925 tarihinde inşası tamamlanan ve inşası sırasında farklı tip taş türlerinin kullanıldığı yapı, özenle donatılmıştır. İnşası tamamlandıktan sonra Dr. Fazıl Küçük’ün ailesine satılan bu müze, çeşitli görevlerin yerine getirilmesi için de aktif bir şekilde kullanılmıştır. Peki, müze olma süreci ve öncesi ile ilgili olarak bilinmesi gerekenler nelerdir? Sizlere bunlardan bahsedelim.

dr fazil kucuk muzesi

Dr. Fazıl Küçük Müzesi Hakkında

Kıbrıs Türklerinin değer verdiği biri olan Fazıl Küçük, Rauf Denktaş’tan önce yaşamıştır. Rauf Denktaş ile birlikte Kıbrıs Türklerinin önderi olan Fazıl Küçük, yukarıda da bahsedildiği üzere, Kıbrıs Türkleri ve Rumları tarafından kurulan Kıbrıs Cumhuriyetinin ilk cumhurbaşkanı yardımcısıdır. Peki, Dr. Fazıl Küçük’e ithafen oluşturulan bu müze ile ilgili olarak bilinmesi gerekenler nelerdir?

  • 1939 yılından, 1997 yılına kadar çeşitli özel veya devlet işleri için kullanılan müze binası, belirli düzenlemeler yapıldıktan sonra, 1997 yılı itibari ile müze olarak ziyaret açılmıştır.
  • Hasta muayene odası, klinik ve konuk odası olarak çeşitli görevler çerçevesinde de kullanılan bu bina, aktif resmi yapılar arasında yer almıştır.
  • Aynı zamanda Türk Mukavemet Teşkilatı’nın kuruluş tarihi olan 1958 yılına kadar, Türklerin direnişini simgeleyen, bir direniş karargahı olmuştur.
  • 1942 yılından, Dr. Fazıl Küçük’ün ölüm yılı olan 1984’e kadar ise Halkın Sesi gazetesinin binası olarak kullanılmıştır.
  • 1997 yılında müze olarak faaliyete geçirilse de, 2002 yılında devlet tarafından kamulaştırılmıştır.
  • Akabinde 2015 tarihinde 8 aylık bir düzenleme yapıldıktan sonra, 2016 yılında tekrar faaliyetine devam etmiştir.

Dr. Fazıl Küçük anısına oluşturulan ve onun kişisel eşyaları ile belgelerini içeren bu müze, oldukça farklı duygular yaşatmaktadır.

Dr. Fazıl Küçük Müzesi ve müzenin içerisinde Dr. Fazıl Küçük’e ait pek çok eşyayı yerinde görmek isterseniz, önemli bir ziyaret merkezi olabilir. Başkent Lefkoşa’da yer alan bu müzeye ulaşım da oldukça rahattır. Ancak bu müze ve diğer pek çok tarihi ile doğal güzelliği de keşfetmek isterseniz, Kıbrıs araç kiralama hizmeti alarak rahat bir ulaşım elde edebilirsiniz. Ayaz Rent A Car firmamız sizin için bu hizmeti en profesyonel ve güvenilir şekilde sunacaktır. Ayrıca son olarak “Kıbrıs etnoğrafya müzesi” ni gezi planınıza eklemeyi unutmayınız.