Tatil alışkanlıklarımız artık değişiyor ve taleplerimiz de bu çerçevede artıyor. İşte artan taleplerden bir tanesi de kişilerin kendi araçları ile seyahat etmek istemeleri. Ancak ne yazık ki her zaman bu şans elde edilemiyor. Peki, KKTC’ye Türkiye’den araba getirmek mümkün mü? Kesinlikle evet. Ancak birkaç değerin farkında olmanız gerekir. Bizler de bu içeriğimizde sizlere gerekli olan değerlerden bahsedeceğiz.

KKTC’ye Araba Getirilebilir Mi?

KKTC, dünya turizminde önemli bir yere sahip olan destinasyonlardan bir tanesi. Bu hiçbir kuşku yok. Ancak burada önemli olan ve dikkat çeken konu, insanların tatil seçeneklerindeki farklılaşma talepleri. İşte bu durum göz önünde bulundurulunca, artık bazı detaylar daha net bir şekilde göze çarpıyor. Peki, KKTC’ye Türkiye’den araba getirmek için nelerin yapılması gerekir? Bunun için hangi araç kullanılır?

kktc turkiye araba getirmek
  • · KKTC’ye yolcu ulaşımında iki seçenek var. Biri deniz yolu, diğeri de hava yolu. Araç ulaşımında ise tahmin ettiğiniz üzere tek seçenek deniz yolu oluyor. Yani feribotlar.
  • · Taşucu ve Mersin limanlarından Kıbrıs’a hareket eden feribotlar, araba ulaşımında da tek araç.
  • · Feribot seferleri, Girne ve Magosa üzerinden ya da tam tersi sefer üzerinden gerçekleştirilebiliyor. Her araba feribotlarında da araba götürmek mümkün.
  • · Feribot seferleri yalnızca cumartesi günü gerçekleştirilmiyor. Bu gün dışındaki diğer tüm günlerde feribot seferleri sık sık gerçekleştiriliyor.
  • · Yalnızca insanların seyahat ettikleri feribotlardaki kapasite 250. Ancak KKTC’ye araba götürmek için kullanılan feribotların kapasitesi; 800 yolcu ve 120 araçtır.
  • · Araçlı feribotlar 6 ila 8 saat arasında bir sürede ulaşım sağlarken, yalnızca yolcular için kullanılan feribotlar için ulaşım süresi 2 ila 3 saat arasında değişmektedir.
  • · Feribot seferlerini düzenleyen iki firma var. Bu firmalar; Akgünler Denizcilik ve Filo Denizcilik olarak bilinmektedir. “Kıbrıs’a Feribot Seferleri” isimli içeriğimizi de inceleyebilirsiniz.

Yukarıdaki bilgilerde de görüldüğü üzere KKTC’ye Türkiye’den araç getirmenin bir yolu var. Bu nedenle herhangi bir problem ile karşı karşıya kalmayacağınızı temenni ederiz. Peki, araçları götürürken gerekli olan belgeler var mı? Evet. Bu hususta bilinmesi gerekenler aşağıdaki gibidir:

KKTC’ye Araç Götürürken Gerekli Belgeler

KKTC’ye ulaşımda bir Türk vatandaşının geçerli kimlik kartının olması yeterlidir. Kimlik kartı ile tanımlanan süreli pasaport ile tam olarak 1 aya kadar Kıbrıs’ta kalınabilir. 1 aydan sonra oturma ya da çalışma izni almak gerekecektir. Bunun yanında diğer detaylar da aşağıdaki gibidir:

  • · Ehliyet ve aracın ruhsatının mutlaka yanınızda olması gerekir.
  • · Türkiye’deki araç sigortası KKTC’de geçerli olmaz. Bu nedenle limanda bulunan sigorta şirketlerinden KKTC araç sigortası yaptırabilirsiniz.
  • · Araçlı feribotları tercih ederken, 1 hafta önceden feribot bileti almayı da kesinlikle ihmal etmemelisiniz.

KKTC’ye araç ile gitmek yukarıda da görüldüğü gibi mümkün ve çok kolay. Herhangi bir problem ile karşı karşıya da kalmıyorsunuz.

KKTC’de Seyahat

Kıbrıs’ta araçlı feribotları kullanarak, aracınızla geldikten sonra nasıl bir seyahat planı hazırladınız? Bir planınız bulunmuyor mu? O halde “Kıbrıs Gezi Rehberi” isimli sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Bu sayfamızda tüm detaylar bulunmaktadır. Aynı zamanda Kıbrıs’ta araç kiralama hizmeti verdiğimiz firmamızdan araç kiralama hizmeti de alabilirsiniz. Feribotları kullanarak aracınız ile gelmedi iseniz, o halde Kıbrıs’ta araç kiralama hizmetimiz fazlasıyla işinize yarayacaktır.

KKTC’ye Türkiye’den araba getirmek ve araba getirirken dikkat edilmesi gereken konular ile ilgili gerekli olan tüm bilgilerden içeriğimizde bahsetmeye çalıştık. Bununla beraber “Kıbrıs’ta Araç Kullanmak” isimli içeriğimizi de ziyaret ederek, Kıbrıs’ta araç kullanma ile ilgili gerekli olan bilgileri öğrenebilirsiniz. Ayaz Rent A Car firmamızdan hizmet almak isterseniz de, Ana Sayfa’mızda yer alan formu doldurabilir ya da bizimle telefon numaralarımız aracılığı ile iletişime geçebilirsiniz.