Kıbrıs’ın kendine has gastronomik bir kimliği vardır ve bu sebeple Kıbrıs’ta tatil için gidenlerin ilk uğrak noktalarından biri de, bu tür lezzetlerin üretildiği yerlerdir. İşte bunlardan biri olan Kıbrıs Şeftali Kebabı da, gerek Kıbrıslılar, gerekse de turistler için harika bir lezzet. Bir çeşit köfte olarak tanımlanabilecek olan bu kebap, içerisinde çok ince nüansları da barındırır. Peki, Şeftali Kebabı hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir?

Şeftali Kebabı Nedir?

Kıbrıs kültüründe, farklı tip lezzetler vardır ve bu lezzetlerin her daim desteklenmesi, Kıbrıslıların daha fazla üretim yapmasına sebep olmaktadır. “Kıbrıs Festivalleri” isimli içeriğimizden, Kıbrıs’taki festivallere ve festivallerin Kıbrıs’a kattığı faydalardan haberdar olabilirsiniz. Peki, Kıbrıs’ın gastronomik kimliği için önemli bir yere sahip olan Şeftali Kebabı hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir?

 • Şeftali Kebabı, Kıbrıs’a özgü bir lezzettir. Ancak farklı yörelerde, farklı şekillerde yorumlanır. İşte bu tamamen yanlıştır. Şeftali Kebabı’nın bir yapılış şekli vardır. Daha önce Türkiye’de yapılan hatalı bir Şeftali Kebabı tarifi ile ilgili olarak Kıbrıslı yetkililer belirli önerilerde bulunmuştu.
 • Şeftali Kebabı lezzetine, Kıbrıs’ın hemen hemen her yerinde ulaşabilirsiniz.
 • Kıbrıslı Türkler ve Rumlar arasında paylaşılamayan bu kebap, hali hazırda patent tartışmalarını da ortaya çıkarmaya devam etmektedir.

Kıbrıs’taki lezzetlerin başında gelen bu kebabı deneyimlediğinizde, damağınızda kalan o lezzeti uzun süre unutmayacaksınız. Bunun için de Şeftali Kebabı yapan işletmeler, her daim en iyi lezzeti çıkarmak için çaba sarf etmektedirler. Peki, Şeftali Kebabı’nın malzemeleri nelerdir?

kibris seftali kebabi

Şeftali Kebabı’nın Malzemeleri

Kıbrıs’a özgü bir lezzet olan Şeftali Kebabı’nın içerisinde kullanılan malzemeler aşağıdaki gibidir.

 • 1 Adet Kuzu Gömlek – Terp (Karın kısmında bulunan iç organları, göğüs kafesinde yer alan organlardan ayıran zar bölümü, terp olarak adlandırılmaktadır.)
 • 250 Gr Kuzu Döş ve 500 Gr Dana Kıyma Karışımı
 • 1 Büyük Boy Soğan
 • 4-5 Tutam Maydanoz
 • Ortalama 2-3 Çay Kaşığı Karabiber ve Tuz

Şeftali Kebabı’nın hazırlanışına geçmeden, sizler için malzemelerini maddeler halinde sıralamak istedik. Peki, Şeftali Kebabı’nın hazırlanışı nasıldır? Şimdi bundan bahsedelim.

Şeftali Kebabı’nın Hazırlanışı

Lezzeti damağınızda iz bırakacak olan Şeftali Kebabı’nın hazırlanışı aşağıda sizler için sıralanmıştır.

 • Kuzu döş ve dana kıyma, bir derin kap içerisinde birbirine karıştırılır. Daha sonra ince bir şekilde doğranmış olan soğan ve maydanoz da derin kabın içine aktarılır. Daha sonra baharatlar da eklenip, iyice bir yoğurma işlemi gerçekleştirilir.
 • Akabinde kuzu gömleğin temizlenmesi gerekir. Bunun için elinizde bulunan kuzu gömlek, limon ve tuz da kullanılarak iyice yıkanır. Yıkama işlemi sonrasında da bol miktarda su ile durulama işlemi gerçekleştirilir.
 • Daha sonra kuzu gömlek, bir büyük boy bardak büyüklüğünde parçalara ayırılır.
 • Ayırılan parçaların içerisine hazırlanan harçtan koyulur ve sarma şeklinde sarılır.
 • Sarma işlemi tamamlandıktan sonra, mangal veya ızgara kullanılarak, hazırlanan sarmalar kızarıncaya kadar pişirilir.

Yukarıdaki şekilde hazırlanan Kıbrıs Şeftali Kebabı, harika bir lezzettir ve bu şekilde hazırlanması gerekir. Eğer bu şekilde hazırlanmazsa, bu sıradan bir kebap olur, kesinlikle Şeftali Kebabı olmaz. Peki, Kıbrıs’a has olan farklı lezzetler de var mıdır? Elbette. Şimdi size bu lezzetlerin isimlerinden bahsedelim.

Kıbrıs Şeftali Kebabı, Kıbrıs’ın kültürüne ve dokusuna uygun olan harika bir lezzettir. Kıbrıs’ın ürünleri ile hazırlanır ve bu nedenle lezzeti üst safhada olur. Bununla beraber bu lezzetler ile birlikte Kıbrıs’ı doyasıya gezmek isterseniz, Ayaz Rent A Car firmamızdan profesyonel ve güvenilir araç kiralama hizmeti alabilirsiniz.

seftali kebabi hazirlanisi