Karmi Köyü (İngiliz Köyü), Kıbrıs, Akdeniz’in üçüncü büyük adası konumunda olması sebebi ile tarih boyunca tüm medeniyetlerin ilgisini çekmiştir. Üstelik sahip olduğu doğal güzellikler, coğrafi konumu ve dahası bu adanın hedef olmasını çok da şaşırtıcı kılmıyor. İşte 19. yüzyılda İngilizlerin yönetimine giren ve İngiliz sömürgesinde kalan Kıbrıs’ta, İngiliz aristokrat kesimin bıraktığı pek çok eser de var. Bunlardan bir tanesi de kuşkusuz ki Karmi Köyü. Bir İngiliz köyü olan Karmi’nin günümüzde halk arasında bilinen ismi de Karaman Köyü. Peki, Karmi Köyü’nün önemi nedir?

Karmi Köyü Neden Önemlidir?

Beşparmak Dağları’nın yamacında, Akdeniz’in eşsiz manzarasında yer alan bu köy, 19. yüzyılın sonlarında, İngiliz aristokrat kesim tarafından oluşturulmuştur. Köye adım attığınız andan itibaren de o dönemde yaşayan aristokrat kesimin neden Karmi Köyü’nün bulunduğu alanı tercih ettiklerini daha rahat anlayacaksınız. Her köşesi cennetten bir oda gibi olan bu güzide destinasyon, sizi kendine hayran bırakacak yüzlerce detaya sahip. Hadi şimdi sizinle Karmi Köyü’nde küçük bir gezintiye çıkalım.

karmi ingiliz koyu
 • 19. yüzyılın sonlarında keşfedilen ve yerleşime başlanan bu köy, 1960’lı yıllara kadar İngilizlerin kullanımında kalmaya devam etmiş. Ancak bildiğiniz üzere 1960’lardan sonra Kıbrıs’ta iç karışıklıkların yaşanmaya başlaması, köy sakinlerinin bir bölümünün de buradan ayrılıp, Kıbrıs’ı terk etmeleri ile sonuçlanmış.
 • Köye 19. yüzyılın sonlarında gelen İngiliz aristokrat kesim, çok da yerine çalışmalar yapmış. Villa ve köşklerle donatılan bu köy, sokakları ile de adeta bir resme benzemiş. Sokaklarında gezdiğinizde sanki sizleri masal kahramanları karşılayacak gibi. İnsan bekliyor bir kahraman, ama o kahraman sizsiniz. Çünkü orayı siz geziyor ve siz keşfediyorsunuz. Kendinizi bir masalın içinde gibi hayal etmeye devam edin.
 • KKTC Hükümeti kurulup, Kıbrıslı Türkler vatanlarına kavuştuktan sonra da İngiliz kesim burada yaşamaya devam etmiş. Ancak bir şartla. O da evlerin onarılması ve eski görünümlerine kavuşturulması. Güzel bir şart koşulmuş. Sonucu da bir harika doğrusu.
 • Köye ulaşım da oldukça kolay. Girne yolu üzerinde yer alan Karaman tabelasını gördüğünüz takdirde, doğru yoldasınız demektir. Karaman tabelasından döndükten sonra yaklaşık olarak 8 km civarında yol daha var. Bu yol tamamlandığında köyün tam merkezine, merkezinde yer alan Virgin Mary, yani Bakire Meryem Kilisesi’nin önüne ulaşmış oluyorsunuz.

Yukarıda sizler için bu şirin köye dair önemli bilgilerden bahsettik. Şimdi biraz da köyü keşfe çıkalım mı? Size biraz spoiler vereceğiz, ancak bu kesinlikle merakınızı ortadan kaldırmayacak. Gelin bu keşfe başlayalım.

Cennetten Bir Köşe, Karmi Köyü!

Karmi Köyü’nün Akdeniz manzarasında ve Beşparmak Dağları’nın yamacındaki ormanın içerisinde yer alması, köyün dikkat çekici olmasını kamçılıyor. Zaten yukarıda size tarif ettiğimiz şekilde köye ulaştıktan ve Virgin Mary Kilisesi’nin önüne aracınızı park ettikten

sonra keşfe de hemen başlayacaksınız. Bu arada aracınız ile köyün merkezinde yer alan kiliseye kadar gelebilirsiniz. Zaten sonrası yürüyüş. Keyifli, masal kahramanı olarak yapılan bir yürüyüş.

 • Merkezde yer alan kilisenin kenarından bir adet su akıyor. Akan bu kaynak suyu sizi masalda olduğunuza resmen inandırıyor. Şırıl şırıl akan bir kaynak suyu ve muhteşem doğayı düşünün.
 • Zaten köyün o daracık sokaklarına, renkli merdivenler ile ulaştıktan sonra yukarıda da bahsettiğimiz villa ve köşkler dikkat çekiyor hemen.
 • Her villa ve köşkün bir ismi var. Ne kadar ilginç değil mi? Sanki o bir masal kahramanı ve siz onun yanına gitmişsiniz gibi.
 • Üstelik sokakların ismi de çok ilginç. İçlerindeki özelliklere göre belirlenmiş. O sokakta bir ağaç varsa, o ağacın türüne göre sokağa isim verilmiş. Gerçekten çok yaratıcı ve doğanın bir parçası olduğunu kanıtlar gibi.
 • Köy çok sessiz. Köy halkı evlerinde ve bu doğanın tadını çıkarıyor. Sizi rahatsız edecek hiçbir ses de yok.
 • Üstelik farklı meyvelerden oluşan ağaçlar var sokak aralarında. Bu ağaçlardan alarak tattığınız bir meyve, sizi masalınızda bir kademe daha ilerletecek. Korkmayın, zehirli birer elma değiller.
 • Köyde restoran, cafe ve bakkal gibi küçük dükkanlar var. Burada kahvaltı yapabilir, soluklanıp bir içecek içebilirsiniz.
 • Köyün etrafı da tarihi eserler ile dolu. Tunç Çağı’ndan kalma mezarlıklar sizleri köy çıkışında karşılıyor. Biraz atıl olsalar da, gerçekten kendinizi o dönemde gibi hissedebiliyorsunuz.

Doğal güzellikleri, renkli ve çeşitli meyvelerden oluşan sokakları, ismi olan evleri ile masalda gibi hissettirmesi ile Karmi Köyü sizin için muhteşem bir durak. Umarız sizi köyün içerisinde bir seyahatte gibi hissettirebilmişizdir. Unutmayın, ziyaret ettiğinizde, bu içeriği okuduğunuz için hiç yabancılık çekmeyeceksiniz. Sanki orası sizin köyünüz gibi olacak.

Ayaz Rent A Car: Karmi Köyü

Karmi Köyü’ne ulaşım için bir aracınızın olması gerekir. Neticesinde uzak bir nokta ve köy merkezinde yer alan kiliseye ulaşana kadar bir araç gerekiyor. Zaten köy yamaç bir noktada. İşte tam da bu durumda Ayaz Rent A Car yanınızda. Bol seçenekli araçları, profesyonel ve güvenilir hizmetleri ile Kıbrıs seyahatinizi fazlasıyla kolaylaştırıyor.

Ayaz Rent A Car firmamızdan araç kiralama hizmeti almanız durumunda, aldığınız bu hizmet ile Karmi Köyü gibi pek çok noktayı dilediğiniz gibi gezebileceksiniz. Çünkü Ayaz Rent A Car sizin için en iyisini düşünüyor. “Kıbrıs Araç Kiralama” isimli sayfamızdan, hizmet detaylarımıza da ulaşabilirsiniz. Bunun yanında bizlere telefon numaralarımızdan ulaşarak, gerekli detayları da öğrenebilirsiniz.