Milliyetçi Hareket Partisi’nin (MHP) kurucusu ve aynı zamanda eski genel başkanı olan Alparslan Türkeş, 1917 yılında hayata gözlerini açmıştır. Kıbrıs’ın Lefkoşa ilçesindeki Haydarpaşa Mahallesi, Kirlizade Sokağı, 13 numaralı evde dünyaya gelmiş olmasının yanında, 8 yaşına kadar da bu evde yaşamıştır. 1933 yılında ise ailesi ile birlikte Lefkoşa’dan İstanbul’a taşınmıştır. İşte bu taşınma da, Türkiye’deki başarılı siyaset anlayışına sahip bir siyasetçinin doğuşu için önemli bir adımdır.

Alparslan Türkeş’in Doğduğu Ev Kıbrıs’ta

Günümüzde Alparslan Türkeş’in doğduğu ev müze olarak kullanılmakla beraber, ziyaretçilere açık haldedir.

alpaslan turkes evi

Alparslan Türkeş Müzesi

2019 yılının Temmuz ayında açılan Alparslan Türkeş Müzesi, uzun yıllardır atıl haldeydi ve ziyaret için de uygun bir durumda bulunmuyordu. Bunun üzerine Türkiye’den yapılan hamle ile Alparslan Türkeş’in doğduğu ve 8 yaşına kadar yaşadığı ev restorasyon çalışmalarından geçirilerek, müze statüsüne kavuşturulmuştur. Müzenin içerisinde Alparslan Türkeş’e ait pek çok kişisel eşya bulunmakta ve farklı duygular hissedilmektedir. Peki, bu müze ile ilgili olarak bilinmesi gerekenler nelerdir?

  • 103 yıl önce Lefkoşa’da, şuan müze olarak ziyarete açılan evde dünyaya gelen Alparslan Türkeş, 8 yıllık yaşamında önemli anılar biriktirmiş, 1933 yılında ise İstanbul’a ailesiyle birlikte taşınmıştır.
  • Türkiye ile birlikte yapılan çalışmalar neticesinde onarılan ve 2019 yılının Temmuz ayında ziyarete açılan müze, ziyaretçiler için pek çok değeri bünyesinde barındırıyor.
  • Müze içerisinde en dikkat çeken parçalar, Alparslan Türkeş’in okumuş olduğu Kuran-ı Kerim, hac görevini yerine getirdiği sırada üzerinde namaz kıldığı seccade ve kullandığı tespih olarak bilinmektedir.
  • Alparslan Türkeş’in yaşamını sürdürdüğü yıla kadar kullandığı pek çok eşya da müzede sergilenmekte ve bu şekilde ziyaretçiler için uğrak noktası konumuna gelmektedir.

4 Nisan 1997 tarihinde hayata gözlerini yuman Alparslan Türkeş, Türk tarihinin en başarılı siyasetçilerinden olmakla beraber, aynı zamanda Milliyetçi Hareket Partisi’nin kurucusu ve genel başkanı olarak yaşamını yitirmiştir. Kalp krizi sonucu hayatını kaybeden Alparslan Türkeş’in kabri ise Ankara Beştepe’de yer almaktadır.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde Alparslan Türkeş Müzesi ile beraber pek çok güzide müze ve eser bulunmakta, bu nedenle KKTC ziyaret edilerek farklı duygular hissedilmektedir. Aynı zamanda bu güzide ziyaretlerinizi daha konforlu hale getirmenin yanı sıra güvenilir bir şekilde seyahat etmek için Ayaz Rent A Car firmamızdan araç kiralayabilirsiniz. Kiralama talepleriniz için bizlere telefon numaramızdan ulaşmanız yeterlidir. Çünkü Ayaz Rent A Car firmamız, KKTC’deki tatilinizde sizlere her türlü avantajı sağlamaya devam etmektedir.