Kuzey Kıbrıs’ın trafiği Türkiye’ye göre tam ters tarafta yani sol şeritten kullanılır. Genelde bu durumu öğrenen ziyaretçilerimiz araç kiralamak ve kullanmaktan çekiniyor. Kıbrıs’ta araç kullanmak aslında araç kullanma pek de zor değildir. Kıbrıs’ta kiralık araçların direksiyonları yasa gereği sağ taraftadır. Çünkü trafiğin sol şeritten akması sebebiyle öndeki aracı da geçebilmenin tek yolu direksiyonun sağ tarafta olmasıdır.

Türkiye’ye göre trafiğimiz daha rahattır. Türkiye şehirleri istanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehir ve yoğun trafikte araç kullananlar Kıbrıs’ta çok rahat araç kullanabilirler. Trafik tecrübeleri yeterli olur. Kıbrıs trafik cezaları için bilgi alabilirsinz.

Kıbrıs’ta Araç Kullanmak için Bilmeniz Gerekenler

Tüm Kiralık Araçlarımız Rahat Kullanım için Kıbrıs’ta Otomatik Vitesli Araç Kiralama, müşterilerimizin ters eliyle sol eliyle vites atmaya uğraşmaması ve kaza riski olmaması için firmamızdaki tüm kiralık araçlarımız otomatik viteslidir.

 • Kıbrıs’ta ana yollar çift şeritlidir ve diğer araçlara uyarken hata yapma riski azalır.
 • Sağ ve sol tarafını şaşırmaktan çekinmeyin, 2 kez hem sağ hem solu kontrol edip sonra yola çıkın yeterlidir.
 • Trafik ışıkları sadece şehirlerde vardır. Bunların yerine dönel kavşak kullanılır.
 • Yollarda Türkiye’deki gibi resim çeken sabit hız kameraları vardır. Sözleşmedeki adınıza yazılır. Hız limitleri şehir içi 50km, şehirler arası 75km ve 100km dir. Radara gelmeden önce mutlaka fotoğraf makinesi şekli olan levhalar ile uyarı yapılıyor.
kibrista arac kullanmak

Kıbrıs’ta araç kullanmak için dikkat etmeniz gereken diğer kurallar.

 1. Kiralık araç sözleşmesinin sizin adınıza yazılmış olmasına mutlaka dikkat edin, sigorta ve ruhsat yerine geçen kiralama sözleşmesi polis kontrollerinde de sorulmaktadır.
 2. Kıbrıs’ta kiralık araç kullanırken alkol kesinlikle yasaktır. Polis kontrollerinde “0” sıfır çıkması mecburdur. Aksi takdirde polis aracı bağlar ve 3bin TL ye kadar ceza yazabilir.
 3. Yukarıdaki uyarımıza dikkat ettiğiniz takdirde keyifli bir Kıbrıs tatili ve gezi programı yapabileceğinize eminiz.

İnsanların tatil trendleri arasında yer almaya başlayan araç kiralama, Kıbrıs’ın en değerli tatil seçenekleri sıralamasında belki de zirvededir. Kıbrıs’ta araç kullanmak ise genel anlamda Türkiye’den gelenler için biraz endişe verici olabiliyor. Ancak bu durum aslında hissedildiği kadar endişe verici değil. Peki, Türkiye’den gelen ziyaretçilerin endişe duymasındaki etken nedir? Elbette ki Kıbrıs’ta trafiğin sol şeritten akması. Soldan akan trafik, beraberinde direksiyonun sağda olmasını gerektirdiği için, endişe de bu çerçevede artmaktadır.

Kıbrıs’ta Araç Kullanmak Zorluk Yaşatır Mı?

Araç kullanmak, tatil seçenekleri arasında özgürlük hissi vermesi sebebi ile zirvede yer alıyor. Ancak bu durum Kıbrıs’ta biraz farklı olabilir. Tabi ki daha önce hiç araç kiralamayanlar için. Eğer araç kiralar ve bu tecrübeyi edinirseniz, o zaman hiçbir sorunun olmadığını anlayacaksınız. Çünkü endişe duyulduğu kadar Kıbrıs’ta araç kullanmak o kadar zor değil. Bunun için size Ayaz Rent A Car olarak sizlere her türlü avantajı sağlayacağız. Peki, bu tür avantajlar genel olarak ne olabilir?

 • Trafik her ne kadar soldan akıp, direksiyon sağda olsa da, kiralanan araçlar otomatik vitesli oldukları için, hiçbir problem ortaya çıkmamaktadır. Vitesli araç olmadıkları için, araç kullanma konusunda bir problem yaşamayacaksınız.
 • Kıbrıs’ta trafik ise Türkiye’deki kadar yoğun değil. Özellikle yaz aylarında günün tam ortaları çok sıcak olduğu için, bu zamanlarda araç trafiği oldukça düşmektedir. Yani genel anlamda araç trafiği ile Kıbrıs’ta sorun yaşamayacağınızı belirtebiliriz.
 • Ana yollar genel anlamda çift şeritten oluştuğu için, araç kullanırken bir hata yapmanız neredeyse imkansızdır.
 • Şehir merkezlerinde genel anlamda trafik ışıkları yer alır. Trafik ışıklarının olmadığı yerlerde ise dönel kavşaklar bulunur.
 • Radarlar ve radarları tabir eden görseller ile sık sık karşılaşırsınız. Bu nedenle hız limitini aşma gibi bir problem ile karşı karşıya kalmazsınız. Hız limitleri ise genel anlamda şehir merkezlerinde 50 km olarak dikkat çeker. Ancak şehirler arası hız limiti ise 75 – 100 km arasında değişkenlik göstermektedir.

Kıbrıs Araç Kiralama Hizmeti İle Kendinizi Rahat Hissedin

Kıbrıs’ta araç kiralama hizmeti almak, güvenilir firmalar ile tamamen sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Ayaz Rent A Car olarak sizlere bu tür avantajları sonuna kadar yaşatacağız. Çünkü sizin memnuniyetiniz, bizim sorumluluğumuz arasında yer almaktadır. Peki, bizden kiraladığınız araçlar ile hangi konforları elde edeceksiniz? Bunu biliyor musunuz? Şimdi size bundan bahsetmeye çalışalım.

 • Öncelikli olarak Kıbrıs araç kiralama firmamızda, kiralama hizmeti verdiğimiz tüm araçlarımız otomatik viteslidir.
 • Araçlarımızın gerekli bakımları ve muayeneleri belirlenen periyotlarda gerçekleştirilmektedir.
 • Kiralama sözleşmesi karşılıklı olarak gerçekleştirildiği için, iki tarafın da herhangi bir hak kaybı yaşamayacağının garantisi verilir.
 • Bizden rezerve ettiğiniz aracı, dilerseniz Ercan Havalimanı’nın önüne kadar getirebiliriz. Çünkü Ercan Havalimanı’nda bir otoparkımız bulunuyor.
 • Dilediğiniz modelde ve dilediğiniz konseptteki aracı bizlerden kiralayabilirsiniz. Lüks araç, minibüs vb. pek çok aracı, Ayaz Rent A Car güvencesi ile kiralama şansınız bulunuyor.
 • Kıbrıs’ın yerel araç kiralama firması olarak, her türlü görüş ve öneriyi de sizlere iletiyoruz. Aynı zamanda “Kıbrıs’ta Ne Yapılır?” isimli içeriğimizi ziyaret ederek, Kıbrıs’ta nasıl bir tatil planı yapacağınızı öğrenebilirsiniz.

Kıbrıs’ta trafik kurallarına uyduğunuz durumda, herhangi bir problem ile karşı karşıya kalmazsınız. “Kıbrıs Trafik Cezaları” isimli içeriğimizden de, Kıbrıs’ta uygulanan kuralları ve trafik cezalarını öğrenebilirsiniz.

Ayaz Rent A Car, Kıbrıs’ın yerel anlamda en güvenli ve profesyonel hizmet veren firmasıdır. Siz de bu güveni en yakından hissetmek isterseniz, bizlerden hizmet alabilirsiniz. Üstelik bizleri facebook.com/ayazrentacarcomtr/ isimli sosyal medya hesabımızdan beğenerek, güncel haberleri öğrenebilirsiniz.

Kıbrıs’ta araç kullanmak tehlikeli midir?

Değil tabiki, Türkiye’nin bir çok büyük şehrine göre daha sakin ve kuralcı bir trafik işler.

Kıbrıs’ta trafik hangi taraftan işler?

Kıbrıs’ta trafik sol şeritten akar ve araçların direksiyonları sağ taraftadır.

Yollarda radar varmıdır?

Evet, tüm yollarda sabit hız radar kameraları vardır ve fotoğraf çekip ceza yazılmaktadır.

Araç kullanırken alkollü olmanın cezası nedir?

Kiralık araçlarda alkol limiti “0” dır ve eğer alkollü iseniz kesinlikle araç bağlanmaktadır.