Kıbrıs ne yenir?, Kıbrıs Yemekleri neyi ile meşhur?

Kıbrıs’ta ne yenir? Kıbrıs’a özgü yemekler ve lezzetler nedir? Kıbrıs yemekleri neyi ile meşhur? diye sorduğunuzda yerel halk size birçok şey sıralayabilir, ancak bunlar içinde en çok bilinen Hellim peyniri ve şeftali kebabıdır.  Şeftali Kebabı tam olarak Kıbrıs’ın yerel bir lezzetidir. Kıbrıs yemekleri tarihçesi ve anlatılan hikayeleri bir tarafa özel bir karışım ile yapılan kıyması ile en önemli özelliği de kesilen hayvanın gömlek yağı dediğimiz ince yağ tabakasına sarılarak odun ateşinde pişirilmesidir. Günümüzde Türkiye’de bazı restoranlarda yapılmasına rağmen yine de tam lezzettini almak istiyorsanız bir de Kıbrıs’ta denemelisiniz. Kıbrıs mutfağı lezzeti canınız çektiyse eğer Kıbrıs’a Nasıl Gidilir? öğrenerek yola çıkabilirsiniz.

Kıbrıs’ta Ne İçilir?

Kıbrıs’ta alkol ve rakı fiyatları? Kıbrıs’ın kendine özgü alkollü içkisi “Zivaniya” dır. Çok sert olan bu içkiyi aynı şekilde çok soğukken içebilirsiniz. Herhangi bir restoranda da yaygın şekilde bu içkiden bulabilirsiniz. Ayrıca Kıbrıs’ın kahvesi de çok ünlüdür. Mutlaka yemekten sonra bir kahve içmelisiniz.

Kıbrıs’ta ne yenir ve hangi restoranda nerede yenir? Kıbrıs’ın lezzetleri  ve Kıbrıs mutfağı çok zengindir. Ama içlerinde en önemlileri aşağıdaki yazımızda belirttiğimiz yiyecekler içinden seçilerek denenebilir.

Kıbrıs Yemekleri ve Lezzetleri

Kıbrıs’a özgü yemekler çok fazladır ancak yerel restoranlarda kolayca bulabilecekleriniz aşağıdaki listeyi denemelisiniz.

  1. Şeftali Kebabı
  2. Hellim Peyniri
  3. Magarına Bulli
  4. Molohiya
  5. Ceviz Macuzu
  6. Kıbrıs köftesi
  7. Pilavuna
  8. Samarella
magarina bulli kibris

Kıbrıs Mutfağı

Kıbrıs mutfağı bir çok kültürden eklenen lezzetlerle harmanlanmış ve kendi damak tadı ile birleştirilmiştir. Osmanlıdan, Türklerden, Mısır’dan Yunanlılardan ve İngilizlerden alınan tarifler harmanlandı. Ortaya ünlü Kıbrıs lezzetleri çıktı.

Şeftali Kebabı Tarifi, Nasıl Yapılır?

Kıbrıs’ın ünü dünya’ya yayılmış Şeftali Kebabı, Kıbrıs’a geldiğinizde her restoranda bulabileceğiniz lezzetli bir kebap türüdür. O kadarki Türkiye dahil heryerde yapılmaya çalışılsada Kıbrıs’taki kadar lezzetli olmayan, yerinde yenilmesi gereken bir lezzet. Tarifi ve yapılışı kolaydır. Sizlere küçük bilgiler verebiliriz.

En önemli malzemesi, kesilen koyun’un işkembesini saran ince tabaka zar olan yağ’a sarılmasıdır. Bu yağ lezzetinin en önemli noktasıdır. Tarifi detaylı vermiyoruz. Bu lezzeti tatmak için sizi Kıbrıs’a bekliyoruz.

kibris tatlisi

Kıbrıs Tatlısı

Kıbrıs tatlısı, en çok bilinen tatlılardan biridir. Artık tüm Türkiye'de de yapılan ve bulunabilen bir tatlı olan Kıbrıs tatlısının tarifi ...
Daha Fazlasını Oku
kibris hellim peyniri
kibrista ne yenir

En çok tavsiye edilen Kıbrıs yemeği nedir?

Genelde kolayca bulup yiyebileceğiniz en çok bilinen yemek “Şeftali Kebabı”dır.

Marketlerde donmuş veya hazır alınabilir mi?

Tabiki, Kıbrıs’tan dönüş yolculuğunuzda donmuş gıda olarak bir çok lezzeti bulabilirsiniz.