Kıbrıs’ta araç kiralama ve Kıbrıs rent a car şirketi, Ercan Havalimanı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti | AyazRentaCar.com®

Kuzey Kıbrıs
Türk Cumhuriyeti

Lefkoşa, Girne
Ercan Havalimanı

+90 533 888 29 29
Bizi Arayın

KKTC’ye Seyahat Şartları ve Giriş Koşulları

 • Covid 19 KKTC’ye Seyahat Giriş Çıkış Şartları ve Karantina Kuralları! (Son Dakika Güncelleme: 19 Eylül 2021)
 • KKTC’yi ziyaret edecek T.C. Vatandaşlarının yeni tip çipli kimlik ile giriş yapması gerekmektedir.

⚠️ KKTC GİRİŞ ŞARTLARI VE KURALLARI

Turuncu kategori olarak belirlenen Türkiye’den gelen vatandaşlar için çift aşı belgesi ve uçuş saatinde 72 saati geçmemiş negatif sonuçlu pcr testi ile KKTC’ye karantinasız girişine izin verilecek şekilde aşağıdaki kriterler geçerlidir.

AŞILI veya HASTALIĞI GEÇİRMİŞ Kişiler;

 • Karantinasız giriş.
 • Aşılı kişiler; yanında getireceği çift aşısının yapılmış olduğunu belirten sertifikası veya resmi dökümanı.
 • Yolculuk öncesi uçuş saatinde 72 saati geçmemiş negatif PCR sonucu.
 • Hastalığı geçirmiş kişiler; Seyahat öncesi 30-180  gün arasında pozitif PCR testi sonucu ibraz etmesi.
 • 18 yaş altı çocuklar; aşılı ebeveynleri ile, gelmiş oldukları ülke kategorisine göre, belirtilen PCR test kuralları (6 yaşını doldurmuş çocuklar) doğrultusunda ülkeye giriş yapabileceklerdir.

AŞISIZ Kişiler;

 • Yolculuk öncesi son 72 saat negatif PCR sonucu.
 • 5 Gün karantina.

KKTC’ye Seyahat Edecekler AdaPass Websitesi Üzerinden Kayıt Oluşturmalıdır.

KKTC’ye giriş yapacak olan 18 yaş ve üzeri kişiler, yolculuk öncesinde adapass.gov.ct.tr adresinden yolcu formu doldurularak alınacak ‘Kare Kod’ (QR kodu) ile ülkeye seyahat edebilecekler.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne hava, deniz ve kara kapılarını kullanarak giriş yapacak 18 yaş ve üzeri kişilerden, yolculuk öncesinde adapass.gov.ct.tr adresinden yolcu formu doldurularak alınacak Kare Kod (QR kodu) aranacak.

Siteye bilgilerini eklemeyen ve QR kodu almayan kişiler ise ülkeye giriş yapamayacak.

Siteye giriş yapan KKTC vatandaşlarının Adapass, TC vatandaşlarının Healthpass, AB vatandaşlarının Greenpass ve UK vatandaşlarının NHS QR kodlu evrağını, ülkeye girişte kontrol edileceğinden beraberinde getirmeleri gerekli.

Diğer ülke vatandaşlarının ise geçerli aşı kartları ve/veya PCR test sonuçlarını uygulamada belirtilen bölüme eklemeleri ve eklenen evrakları ülkeye girişte kontrol edileceğinden beraberinde getirmeleri gerekli.

Tüm yolcuların uçuştan önce 0-72 saat içerisinde alınmış QR kodlu negatif PCR test sonuçlarını ibraz etmeleri gerekmektedir. KKTC’ye seyahat edecek tüm yolcuların, uçuştan önce https://adapass.gov.ct.tr/ adresinden Yolcu Formu doldurup, QR kod alması gerekmektedir. QR Kod fiziki çıktı şeklinde olmalıdır. QR kodu olmayan yolcular uçuşa kabul edilmeyecektir.

Türkiye’den KKTC’ye yapılacak olan seyahatlerde 6 ay içerisinde alınmış aşı sertifikasına sahip veya seyahat öncesi 30-180 gün içerisinde hastalığı geçirmiş olduğunu kanıtlayan misafirlerimiz uçuştan 72 saat önce negatif PCR test sonucu ibraz etmeleri halinde karantinaya girmeden seyahatlerini gerçekleştirebilir. Bu şartı sağlamayan misafirlerimiz varışta PCR testine ve 5 günlük karantinaya tabi tutulacaklardır. Gideceğiniz ülkeye giriş kuralları, PCR testi kuralları ve doldurulması gereken formlar hakkında önemli bilgilendirmeyi lütfen okuyunuz.

30 Haziran 2021 tarihi itibariyle Kıbrıs’a seyahat edecek misafirlerimizin Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı (ICAO) standartlarına uygun yeni tip fotoğraflı ve çipli kimlik kartlarıyla seyahat etmeleri gerekmektedir. Eski tip nüfus cüzdanları kabul edilmeyecektir.

*Türkiye’ye yapılacak olan uçuşlarda tüm yolcuların, varış öncesi son 72 saat içinde yapılmış negatif PCR testi veya varıştan önce 48 saat içerisinde yapılmış hızlı antijen testi sonucu ibraz etmesi gerekmektedir. Varıştan en az 14 gün önce aşı yaptırdıklarına ve/veya ilk PCR pozitif test sonucunun 28. gününden başlamak üzere son 6 ay içerisinde hastalığı geçirdiklerine dair ilgili ülke resmi otoritelerince düzenlenen belgeyi ibraz eden yolcularımız, PCR/hızlı antijen testi ve karantina uygulamalarından muaf tutulacaklardır. Tüm yolcuların uçuş öncesi son 72 saat içerisinde “register.health.gov.tr” adresindeki Türkiye Giriş Formunu doldurmaları gerekmektedir.

**İngiltere, İran, Mısır, Singapur, Afganistan, Bangladeş, Brezilya, Güney Afrika, Hindistan, Nepal, Pakistan, Sri Lanka’dan gelen veya son 14 gün içerisinde bu ülkelerde bulunan yolcular varış öncesi son 72 saat içinde yapılmış negatif PCR testi sunmak zorundadır. Hızlı antijen testi veya aşı/iyileşme sertifikası kabul edilmemektedir.

Unutmadan! Kıbrıs’ta en uygun fiyatlarla araç kiralamak için tıklayın » Kıbrıs araç kiralama

Kıbrıs Covid Testi ve KKTC Giriş Şartları

Kıbrıs Covid 19 seyahat ve giriş kuralları ve kısıtlamasına göre Türkiye’den çıkış yapan misafirlerin negatif sonuçlu PCR testi olması zorunludur. Türkiye’den Kıbrıs’a gelecek yolcular, gelmeden Türkiye’de test yaptırarak adaya gelebilirler, Kıbrıs’a giderken korona testi Türkiye’de devlet hastanelerinde ücretsiz ve ücretli şekillerde yapılabilmektedir.

 • Tüm yolcuların tarifeli kalkış saatinden 0-72 saat içerisinde alınmış negatif PCR test sonuçlarını ibraz etmeleri gerekmektedir. KKTC vatandaşları dahil olmak üzere tüm yolcuların test ve karantina ücretlerini uçuş öncesinde yatırmış olmaları gerekmektedir.
 • Türkiye’ye yapılacak olan uçuşda tüm yolculardan, varış öncesi son 72 saat içinde yapılmış negatif PCR testi sonucu ibraz etmesi gerekmektedir. Türkiye çift aşılı kişilerden PCR testi istememektedir. Aşısız kişiler için test sonucu ibraz edemeyen yolcular uçuşlara kabul edilmeyecektir. 0-6 yaş arası yolcular bu uygulamaya dahil değildir.

Kıbrıs’a gitmek için pcr testi istiyor mu?

 1. KKTC’ye seyahat kuralları kapsamında Türkiye’den çıkış yapan ziyaretçilere çift kademeli Kıbrıs’a gitmek için pcr testi uygulanacaktır.
 2. Testi yaptırdıktan sonraki; 3 gün aralığında KKTC’ye uçuş yapabilirler.
 3. Yukarıda belirtilen uçağa biniş tarihinden önceki 0-72 saatlik süre, PCR numunelerinin veriliş tarihi baz alınarak değerlendirilecektir.
 4. Ülkeye giriş yapacak 0-5 yaş grubundaki çocuklardan PCR test sonucu istenmeyecektir.
 5. PCR testi olmayan misafirler uçuşa kabul edilmeyecektir.
 6. Test sonuçları QR kodlu olmalıdır. Sağlık Bakanlığı, E-Nabız ve E-Devlet uygulamarından kontrol edilecektir.
 7. Ziyaretçilere Kıbrıs girişinde tekrar PCR testi (ücretsiz) yapılacak.
 8. Tüm yolcular için ikinci Covid 19 testi Ercan Havalimanı’nda ücretsiz yapılacaktır.
 9. Kıbrıs’ta yapılan test sonuçları en fazla 8 saat içerisinde cep telefonlarına SMS olarak gönderilmektedir.
 10. Sonuçlar havalimanında değil, karantina otellerinde veya konaklama yerlerinde beklenecek.

KKTC Karantina Uygulaması ve Aplikasyonu

KKTC’ye gelmeden önce “Güvende Kal” isimli mobil uygulamayı cep telefonunlarına indirmeli, kayıt ve ödeme işlemlerini tamamlaması gerekiyor. Uygulama Android ve İos ile uyumlu

Karantina Takip Sistemi ücretli bir uygulama olacak. 750 TL ücreti olan uygulamanın 350 TL’si karantina bitiminde bilekliği iade eden kullanıcıya geri ödenecek. Detaylı bilgileri: www.kktckarantina.com adresinde bulabilirsiniz.

KKTC’de Ev Karantinası Şartları

Sağlık Bakanlığı’nın belirlemiş olduğu el bilekliği ile ev karantinası kriterlerine göre; el bilekliği ile karantina sürelerini evlerinde geçirmeleri uygun görülen kişilerin, 5-14 gün süre ile karantina sürelerini geçirmeleri amacıyla taahhüt ettikleri ikamet adreslerine ya kendi araçları(araçlarında başka biri olmadan) yada Maliye Bakanlığı tarafından belirlenen toplu taşıma, taksi, turistik minibüs izinli araçlar ile gideceklerdir.
Ev karantinası kurallarına uymayan kişilerin merkezi karantinaya gönderilerek, kişilerin karantina ücretlerini kendilerinin ödemesi ve ilgili mevzuat uyarınca haklarında cezai işlem başlatılması önerilmektedir.

Sorularınız ve Bilgi İçin

KKTC Sağlık Bakanlığı‘na mesaj saatleri içerisinde aşağıdaki telefon numarasından ulaşabilirsiniz.

Telefon: +90 392 228 31 73
E-Posta info.saglik@gov.ct.tr

KKTC’de Yapılan Covid-19 Testinizin Sonuçları

Online olarak aşağıdaki linkten size verilen Barkod ile öğrenebilirsiniz. Genelde 8 saat içinde açıklanmaktadır.

https://covid-19.gov.ct.tr

kibris covid 19 seyahat sartlari

KKTC’ye (Kıbrıs Covid 19 Seyahat Kuralları)

Kovid-19 tedbirleri kapsamında kapalı olan işyerleri yeniden açıldı ancak maske kullanımı, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uyulması gerekmektedir.

Son durum bilgilerini KKTC sağlık bakanlığı sosyal medya hesabından günlük yayınlamaktadır. https://www.facebook.com/kktcsaglikbakanligi

Türkiye’den KKTC’ye Gelecek Yolcular için;

Türkiye’den KKTC’ye gelecek olan ziyaretçiler çıkış yapmadan önce covid PCR testi yaptırmak zorundalar, testi yaptırmak için detayları  https://hsgm.saglik.gov.tr/tr/haberler/yetkilendirilmis-covi-d-19-tani-laboratuvarlari.html sitesinden okuyabilirsiniz.

İngiltere’den KKTC’ye Gelecek Olan Ziyaretçiler için Kıbrıs’a Gidiş Şartları

İngiltere’den adaya gelecek kişilerin uçağa biniş tarihinden önceki 0-72 saat arasında yapılan ve sonucu negatif olan PCR test sonucunu belgelemeleri kaydı ile KKTC’ye giriş yapabileceklerdir.
Karantina süresince kesinlikle ziyaretçi kabul edilmeyecektir. Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan denetimlerde, karantina kurallarını ihlal ettiği tespit edilen kişiler hakkında yasal işlem yapılacaktır.

Kıbrıs Covid 19 seyahat kuralları, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), ülkeye girişlere alınan koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında izin veriliyor. KKTC’ye Turist olarak Gelecekler için Alınan Bakanlar Kurulu Kararlarına Göre, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve diğer ülke vatandaşları KKTC’ye gelebilir,

KKTC’ye gelen yolcular için Covid 19 testleri Ercan Havalimanında ücretsiz yapılacak!

Top