Şeyh Nazım Kıbrısi Kimdir? Nakşibendi tarikatı liderlerinden Şeyh Nazım Kıbrısi‘nin (doğum: 21 Nisan 1922, Larnaka, Kıbrıs – vefat: 7 Mayıs 2014, Lefkoşa, KKTC) dergahı Kıbrıs’ın Lefke ilçesindedir. Bu ilçeye her yıl tarikat liderinin doğum gününde ve ölüm yıldönümünde anmak ve dualar okumak için özellikle yurt dışından tarikat mensupları ziyarete gelir.

Şeyh Nazım Kıbrısi Dergahı

Lefke’de bulunan dergahın her yıl ziyaretçileri olmaktadır. Dergaha gelen ziyaretçilere Ercan Havalimanı araç kiralama hizmeti veya Larnaca Havalimanından taksi transfer hizmeti verebiliriz.

seyh nazim sarik
seyh nazim dergahi
seyh nazim

Şeyh Nazım Kıbrısi, Dünyaca tanınan Kıbrıs’ta yaşamış dini liderlerinden biriydi, vefatından sonra da ailesi tarafından dergah devam ettirilmektedir. Lefke’de bulunan dergah her yıl ziyaret edilebiliyor.

Kıbrıs’ın Lefke İlçesi

Lefke, Kuzey Kıbrıs’ın batısında bulunan bir ilçedir. Bu ilçe bir Osmanlı köyüdür.  Bu bölgenin tarihi kalıntıları Venediklilere kadar uzanmaktadır. Güzelyurt/Lefke’de şu anda Kıbrıs Üniversiteleri ve Kıbrıs’ta eğitim için bir vakıf üniversitesi (Lefke Avrupa Üniversitesi), Tarihi Soli ve Vuni kalıntıları ile kral mezarları, bir arkeoloji müzesi, önemli dini bir yer; st. Mamas kilisesi. Eski bakır madenleri ve işletmenin kırmızı limanı. Çilek yetiştiriciği ve doğal plajı ile ünlü sahil köyleri Yedidalga ve Yeşilırmak, KiteSurf okulu ve Kıbrıs’ta gezilecek yerler listesindeki bir çok yer Lefke ilçesinde bulunmaktadır.