Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Türkiye’nin yavru vatanı olması sebebi ile ikili ilişkilerde çok yakın durulmaktadır. Bunu kanıtlar nitelikte pek çok olay da var. Zaten 1974 tarihinde gerçekleştirilen Kıbrıs Barış Harekatı ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kurulması, Türkiye için Kıbrıs’ın önemini ortaya koymaktadır. Peki, bu kapsamda KKTC ehliyeti nasıl alınır? TC ehliyetine dönüştürmek için nelerin yapılması gerekir? İçeriğimizde sizlere bunlardan bahsedeceğiz.

KKTC Ehliyeti Almak İçin Gerekli Olan Belgeler

KKTC ehliyeti almak her insanın hakkıdır, ancak bunun için bazı kıstasların yerine getirilmesi gerekir. Eğer bu kıstaslar yerine getirilmezse, o halde KKTC ehliyeti maalesef ki alınamaz. Peki, nedir bu kıstaslar? KKTC’den ehliyet almak için nelerin yapılması gerekir?

kktc surus ehliyeti
 • · Her KKTC vatandaşı, KKTC ehliyeti alma şansına sahiptir. “Kıbrıs Vatandaşlığı” isimli içeriğimizi inceleyerek, konuya dair gerekli olan tüm bilgileri öğrenebilirsiniz.
 • · KKTC’de ehliyet almak, Türkiye’de ehliyet almaya göre çok daha kolaydır. Bu nedenle insanlar daima KKTC ehliyetini tercih etmektedir.
 • · KKTC vatandaşı olunmadığı durumda da ehliyet alınabilir. Ancak bunun için çalışma veya oturma izninin bulunması gerekir. “Kıbrıs’ta Çalışmak” ve “Kıbrıs’a Yerleşmek ve Kıbrıs’ta Yaşamak” isimli içeriklerimizi inceleyerek, konuya dair detaylı bilgileri öğrenebilirsiniz.
 • · 1.500 TL karşılığında bir sürücü merkezine kayıt olarak, ehliyet süreci başlatılabilir.
 • · Ehliyet için gerçekleştirilen bir ön sınav bulunmaktadır. Ön sınavın geçilmesi durumunda, asıl sınava katılma hakkı kazanılabilir.
 • · Ehliyet alacak olan kişinin sağlık kontrolünden başarılı bir şekilde geçmesi gerekir.
 • · Asıl sınav sürecinde aracı 5 dakika kullanmanız yeterli olmaktadır. İleri ve geri gitme gibi hareketlerin yapılması durumunda, ehliyet için gerekli olan asıl sınav da böylece atlatılmaktadır.
 • · Türkiye’de ehliyet alırken girilmesi gereken “motor” ve “ilkyardım” gibi sınavlar, KKTC’de bulunmamaktadır. Bu nedenle KKTC ehliyetini almak çok daha kolaydır denebilir.
 • · KKTC ehliyetinin yıllık yenileme ücreti de bulunmaktadır. Yenileme süresi 1, 2, 3, 5 ve 10 yıl gibi süreler ile de gerçekleştirilebilir. Yıl süresi uzadıkça, ücret daha uygun hale gelmektedir.

Yukarıdaki evreler başarılı bir şekilde atlatıldıktan sonra KKTC ehliyeti rahatlıkla alınabilir. Ancak başvurunun yapılması, sınavlara girilmesi ve ehliyetin kişiye teslim edilmesi ortalama olarak 3 ayı bulmaktadır. Peki, KKTC ehliyetini TC ehliyetine dönüştürmek mümkün mü? Elbette. Bunun için de bazı evrelerin atlatılması ve evrakların toplanması gerekmektedir. Şimdi sizlere bunlardan bahsedelim.

KKTC Ehliyetini TC Ehliyetine Dönüştürmek

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde aldığınız ehliyeti Türkiye Cumhuriyeti ehliyetine çevirmek mümkündür. Bunun için aşağıdaki evrakların toplanması ve sürecin tamamlanması gerekir. Peki, bunlar nelerdir?

 • · KKTC ehliyetinin aslı ve renkli bir sureti,
 • · KKTC kimlik kartı,
 • · Ehliyeti alan kişinin sağlık raporu,
 • · Harç bedeli ve vakıf bedeli,
 • · 1 adet fotoğraf (fotoğrafın biyometrik olması gerekir)
 • · Kan grubu kartı ve bunun yazılı hali,
 • · Öğrenim durumunu gösterir belge.

Yukarıdaki evraklar karşılığında KKTC ehliyeti TC ehliyetine dönüştürülebilir. Böylece iki ülke arasındaki sürücü belgelerinin kabul edilmesi kararı, işlemleri bir hayli kolaylaştırmaktadır. Peki, KKTC’de araç kullanmak avantajlı mı?

KKTC’de Araç Kullanmak

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti sınırları içerisinde sahibi olduğunuz ya da kiraladığınız aracı kullanmak size pek çok fayda sağlayacaktır. Bu faydaları elde etmenin yanında, toplu taşımanın işkencesinden de kurtularak, Kıbrıs’taki yaşamınızı daha kolay hale getirebilirsiniz. Çünkü toplu taşıma ağı KKTC’de hiç de gelişmiş değildir. Zaten Kıbrıs’ta hemen hemen her evde en az bir araç bulunmaktadır. Toplu taşıma araçları da genellikle asker ve öğrenciler tarafından tercih edilmektedir.

KKTC ehliyeti nasıl alınır? TC ehliyetine dönüştürmek mümkün mü? gibi soruların cevaplarını içeriğimizde vermeye çalıştık. Ancak unutulmamalıdır ki Kıbrıs’ta araç sahibi olmadan da araç kullanılabilir. Bunun için en güvenilir ve konforlu seçenek elbette ki araç kiralamak. Bu konforu ve güvenliği en iyi şekilde hissetmek isterseniz de, Ayaz Rent A Car firmamızı gönül rahatlığı ile tercih edebilirsiniz.