Kıbrıs’ta öğrencilik hayatı ve Uluslararası düzeyde verdikleri eğitimler ile bilinen Kıbrıs üniversiteleri, her milletten öğrencinin dikkatini de çekiyor. Ancak burada dikkat çeken başka bir konu var. Peki, nedir bu konu? Elbette ki Kıbrıs’ın bir öğrenci destinasyonu olması. Türkiye’de çoğu üniversitede bulamayacağınız eğitimi ve eğlenceyi, Kıbrıs üniversitelerinde sonuna kadar yaşayabilirsiniz. Çünkü Kıbrıs’ın bir ada ülkesi olması, insanlarına ve yaşam tarzına da sirayet etmiş. Eğlenceyi, sohbeti ve daha fazlasını çok iyi biliyorlar. Bu da bize Kıbrıs’ın bir öğrenci dostu destinasyon olduğunu gösteriyor. Peki, Kıbrıs’ta öğrencilik ile ilgi detaylar nelerdir?

Kıbrıs’ta Öğrenci Olmak

Kıbrıs’a tatil için gelmek istediğinizde, Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartınız yeterli olacaktır. Ancak öğrencilik için Kıbrıs’a gidiyorsanız, o halde Türkiye pasaportuna sahip olmanız gerekecektir. Bununla beraber, öğrenci yurdu veya kiralık evlerde de konaklayabilirsiniz. Şimdi sizlere bu hususlardan ve Kıbrıs’ta öğrenci olmanın avantajlarından bahsedeceğiz.

 • Kıbrıs’ta kiralamak isteyeceğiniz ve talebinize göre pek çok kiralık ev var. Evlerin kiralama bedelleri, sterlin üzerinden hesaplanmaktadır. Ancak seçenek çok fazladır. Bununla beraber pek çok farklı çeşitte öğrenci yurdu da bulunur.
 • Türkiye’de bulabileceğiniz neredeyse tüm bölümler, Kıbrıs üniversitelerinde de var. Üstelik bu üniversiteler uluslararası ve eğitim de üst düzeyde.
 • Türkiye ile karşılaştırdığınızda Kıbrıs’a pahalı ya da ucuz diyemeyiz. Fiyatlar aşağı yukarı aynıdır. İstanbul’dan daha uygun fiyatlı bir eğitim vardır.
 • Kıbrıs’ta öğrencilik; Kıbrıs halkı tam bir öğrenci dostudur ve gençlere gerekli olan tüm değeri verirler. Bu nedenle de eğitim gördüğünüz süre boyunca öğrenci diye asla dışlanmaz, evlatları gibi bağırlarına basılırsınız.
 • Kıbrıs’a ulaşım asla zor değildir. Uçak seferleri de her geçen gün çeşitlenmektedir. Bu nedenle Türkiye’de bazı üniversitelere ulaşım onlarca saati alırken, o saatin yarı süresi içerisinde Kıbrıs’a ulaşabilirsiniz. Üstelik tam bir konfor var.
 • Bildiğiniz üzere Kıbrıs Akdeniz iklimine sahip. Bu nedenle havalar sıcak. Sıcak hava deyince de akla pek çok aktivite gelir. İşte Kıbrıs’ta size öğrenci olduğunuzu hissettirecek onlarca aktivite olacak. Festivaller de bunlardan bazıları. Birçoğu gençlere de hitap ediyor. “Kıbrıs Festivalleri” isimli içeriğimizden, bu festivallere ulaşabilirsiniz.
 • Kıbrıs’ta pek çok eğlence mekanı da vardır. Öğrencilerin sıklıkla gittikleri kafeler de bunlardan bazıları.
 • Öğrencilik yalnızca eğitim görmek değildir. Aynı zamanda okumak ve gezmek de gerekir. İşte tarihi, doğal ve diğer onlarca güzelliğe Kıbrıs’ta ulaşabilirsiniz. Tarihi eserleri, inanılması güç kıyıları, deniz altı tarihi, endemik bitki ile hayvan türleri ve daha pek çoğu. Bunların hepsi Kıbrıs’ta mevcut.
 • Kıbrıs’ta eğitim görürken aynı zamanda yarı zamanlı işlerde de çalışabilirsiniz. Bunun için belirli yerler vardır.
 • Tüm eğitim gereçleri, kitaplar ve daha fazlasını Kıbrıs’ta bulmak ve edinmek çok kolaydır.
 • Öğrencilik zamanlarında arkadaşlar ile tatile gitmek de ayrı bir zevktir. Ancak Kıbrıs’ta bu çok farklı. Çünkü her daim tatilin içerisinde olabiliyorsunuz.
 • Toplu taşıma araçlarının belirli saatleri var ve bu saatlerde yolculuk yapabiliyorsunuz. Ancak üniversiteler öğrencilerine ücretsiz ulaşım sağlıyor. Elbette ki üniversite araçları ile. Aynı zamanda araç kiralayarak da Kıbrıs’taki öğrencilik hayallerinizi daha üst konuma getirebilirsiniz.

Yukarıda gördüğünüz gibi Kıbrıs’ta öğrenci olmanın pek çok avantajı var. Bu avantajların tamamını, Kıbrıs’taki eğitiminizde yaşayabilirsiniz. Peki, Kıbrıs’ta öğrencilik için gelen yeni öğrencilere ne gibi tavsiyeler verilebilir? Şimdi sizlere bunlardan bahsedelim.

kibrista ogrencilik

Kıbrıs’ta Öğrencilik Hayatı

Kıbrıs’taki sosyal hayat, üniversiteler, yerine getirilmesi gerekenler ve daha fazlası sürekli değişkenlik gösteriyor. Ancak burada dikkat edilmesi gerekenler, neler yapılacağıdır. İşte bizler de yeni gelecek öğrencilere tavsiyeler vererek, daha kolay bir yaşam sürmelerini sağlamak istiyoruz. Peki, nedir bu tavsiyeler?

 • Kıbrıs’ta ulaşım uçak ve feribotlarla gerçekleştirilir. Bu iki yöntemi kullanabilirsiniz.
 • Kıbrıs’a kimlik kartı ile turist iseniz girebilirsiniz. Ancak öğrencilerin, Türkiye Cumhuriyeti pasaportuna sahip olması gerekir.
 • Kıbrıs’a gelmeden önce Kıbrıs’ta neler olduğunu detayları ile birlikte öğrenmelisiniz. “Kıbrıs Gezi Rehberi” isimli sayfamızdan, Kıbrıs’a dair her şeyi öğrenebilirsiniz.
 • Eğer öğrenci yurdunda kalacaksanız, mutlaka gelmeden önce fiyat araştırması yapmalısınız. Bu durum kiralık evler için de geçerlidir.
 • Kıbrıs’a gelmeden önce biraz da Kıbrıs ağızına alışmalısınız. Çünkü çok tatlı bir konuşmaları var. Bu da daha çok n ve g harflerinin birbirine denk bir şekilde çıkarılması ile oluyor. Yani “napang” demek gibi. Bununla beraber Kıbrıslılar sevimli ve hoşa giden şeylerin sonuna “cik, cık” eklerler. Bunu da unutmamalısınız. “Kıbrıs Türkçesi, Kıbrıslıca” isimli içeriğimizden ise bu konudaki pek çok bilgiye ulaşabilirsiniz.
 • Kıbrıs’ta trafik soldan akar ve arabalar sollamaz, sağlar. Bu da size farklı gelebilir. Ancak tek fark bu da değil. Elektrik prizleri İngiliz tarzı olup, şofbenlerin çalışma stili de farklıdır. Kıbrıs’ın yaşantısı ile ilgili pek çok değere göz atmalısınız.
 • Kıbrıs’ın tarihine ve coğrafyasına da hakim olmalısınız. Çünkü bu detaylara hakim olursanız, yaşantınız daha kolay olacaktır.

Kıbrıs’ta öğrenci olmanın pek çok avantajı var. Bunu biliyoruz. Ancak yeni gelecek öğrencilere de bazı tavsiyelerde bulunmak gerekir. İşte bizler de bu tavsiyeleri sizlere aktarmaya çalıştık.

Kıbrıs’ta Gezmek: Ayaz Rent A Car

Kıbrıs’ın hayatını seveceğinizin garantisini sizlere veriyoruz. Bu nedenle eğlenceyi sonuna kadar yaşayacaksınız. Peki, bu eğlencenin dışında daha farklı neler var? Elbette ki araç kiralamak. İşte bu konuda da Ayaz Rent A Car yanınızda.

Araç kiralamanın getirdiği tüm avantajları size yansıtan Ayaz Rent A Car firmamızı, güvenle tercih edebilirsiniz. Kıbrıs’ta öğrencilik hayatınız sürecinde de bu avantajı yine firmamız güvencesi ile yaşayabilirsiniz. Çünkü Kıbrıs için öğrencilerin ve gençlerin önemi çok büyüktür.

Hal böyle olunca da, Kıbrıs’ta yaşama dair pek çok detay ön plana çıkar. Araç kiralama konusunda daha fazla bilgi edinmek isterseniz, bizlere telefon numaralarımızdan günün her saatinde ulaşabilirsiniz.