Kıbrıs’ta ne yapılır? Tatil deneyiminin yaşanması gereken destinasyonlardan birisi muhakkak ki Kıbrıs. Kıbrıs seyahatinizde yaşayacağınız deneyimler, yaptığınız aktiviteler ve çok daha fazlası, sizin tatilinizin rotasını belirleyecektir. İşte güzel bir tatil deneyimi yaşamak istiyorsanız, o halde bu içeriğimizde harika detayları sizlere sunacağız. Gelin birlikte Kıbrıs’ta neler yapılacağını birlikte araştıralım. Çünkü Kıbrıs, Türk turistlerin en çok tercih ettiği destinasyonlardan birisi.

Kıbrıs’ta Ne yapılır ve Neden Gidilmelidir?

Kıbrıs’a gitmek için belirli bir sebebinizin olması gerekir. Sebep derken neyden bahsediyoruz? Elbette ki gitmeyi arzuladığınız sebep. Çünkü Kıbrıs’ta ne yapmanız gerekiyorsa, planlamanıza göre ilerleyecektir. Eğer ki güzel bir plan yapmadıysanız, o halde plansız ve eğlencesi düşük bir tatil geçireceksiniz demektir. Hadi gelin bu çerçevede Kıbrıs’a neden gidilmesi gerektiğinden sizlere bahsedelim. Aşağıdaki konuların dışında Kıbrıs’a yerleşme konusunda hazırladığımız makalemizi de okumalısınız.

 • Kafa dinlemek istemez misiniz? Kalabalıktan çok mu bunaldınız? O halde size çok güzel bir öneride bulunacağız. Bu öneri çok açık. Kıbrıs. Çünkü Kıbrıs’ta hoş vakit geçirmenin yanında, kafa dinlemek için pek çok farklı seçenek bulunuyor.
 • Eğlenmek mi istiyorsunuz? O halde Kıbrıs’ta gerek aileniz ile gerekse de arkadaş grubunuz ile eğlenme şansınız olan pek çok mekân var. Özellikle barların sayısının çok olması ve geceyi aydınlatması, önemli seçenekler arasında yer alıyor. Sitemizdeki Kıbrıs’ta Gece Hayatı sayfamızı mutlaka okumalısınız.
 • Tarihi keşfe çıkmak sizin için vazgeçilmez mi? O halde Kıbrıs’ı ziyaret etmeniz için herhangi bir engel yok. Çünkü Kıbrıs önemli tarihi güzellikleri içerisinde barındırıyor. Bir de o tarihi yerler hakkında gerekli bilgiye sahipseniz, müthiş bir deneyim yaşayabileceğinizi söyleyebiliriz.

Kıbrıs’a bir seyahat gerçekleştirmenin en önemli üç hedefinden yukarıda bahsedildi. Evet, Kıbrıs bu üç seçenek için de uygun. Zaten tatil rotaları arasında da Türk vatandaşları için önemli seçenekler bulunuyor. Kıbrıs’ın plajları, sahilleri, tarihi ve doğal güzelliklerini yakından tanımak istemez misiniz? O halde daha fazla beklemenize gerek yok. Çünkü Kıbrıs keşfedilmek için sizleri bekliyor.

kibrista ne yapilir

Kıbrıs’a Nasıl Gidilir?

Kıbrıs, Türkiye’nin güneyinde yer alan bir ada konumunda olmakla beraber, oldukça yüksek miktarda turist çekmektedir. Peki, bu denli önemli bir destinasyon için, planlı ve programlı bir tatil önemli midir? Evet. Peki, daha farklı hangi konuları bilmek gerekir? Elbette ki rotanızı belirlemeniz gerekir. Rotanızı belirlediyseniz, o halde sizin önünüzde kimse duramaz. Bu planları yapmak, yolun yarılanması anlamına geldiği için, kendinizi tatil için hazırlama vakti gelmiş de geçiyor demektir. Peki, Kıbrıs’a hangi yollarla ve nasıl gidilir?

 1. Uçak İle Ulaşım: Kıbrıs bir ada olduğu için en önemli ulaşım seçeneği elbette ki uçaktır. Uçakla seyahat etmenin keyfi de bir başka zaten. Konum bir de Kıbrıs olunca, seyahati bile muhteşem oluyor. Bu nedenle belirlenen rotalardan, Kıbrıs Ercan Havalimanı’na gerekli uçuşlar her gün gerçekleştirilmektedir. Ercan Havalimanı’na inince, gerekli ulaşım araçlarının tamamı mevcut. Araç kiralamak isterseniz de, Ayaz Rent A Car sizin için aracınızı Ercan Havalimanı’na kadar getirmektedir.
 2. Deniz Yolu İle Ulaşım: Deniz vasıtaları ile Kıbrıs’a ulaşmak da çok mümkün. Eğer yaz turizmi sezonunda Kıbrıs’a ulaşmak isterseniz, bunun için size feribot seferleri sık sık sağlanıyor. 2.5 saat süren ve Mersin ile Alanya’dan gerçekleştirilen pek çok feribot seferi var. Bu nedenle Kıbrıs’a feribot ile ulaşım çok rahat. Arabalı feribot seferleri de bir seçenek. Ancak bunun için 6 ile 8 saat arasında bir vakti kendinize ayırmanız gerekir. Tur organizasyonları ile seyahat etmek isterseniz, bunun için deniz turları da bulunuyor.

Gemiler de belirli periyotlarda adaya gelir. Bu gemiler ile de ulaşım sağlamanız mümkün. Yani Kıbrıs’a seyahat etme konusunda herhangi bir problem yaşamayacağınızı söyleyebiliriz.

Kıbrıs’ta Ne Yapılır? Neler Popülerdir.

Kıbrıs, diğer pek çok destinasyon gibi değil. İçerisinde pek çok aktivite var. Aynı zamanda azınlık veya çoğunluk demeden tüm bu aktiviteler aralıksız bir şekilde gerçekleştiriliyor. Kıbrıs’ta ne yapılır? Yani ziyaretçiler için her şey eksiksiz bir şekilde düşünülmüş. Bu süreçte farklı bir deneyim yaşamak isterseniz de, o halde çok fazla düşünmeniz gerek yok. Çünkü tatil planında aklınızda olan her şeyi Kıbrıs’ta bulmanız mümkün. Peki, Kıbrıs’ta gerçekleştirilmesi mümkün olan aktiviteler nelerdir? Sizin için muhteşem önerilerimiz var. İnanın bu öneriler ile kendinize bir iyilik yapmış olacaksınız.

 • Kıbrıs’ta Tarihi Keşfetmek: Kıbrıs’ı ne kadar iyi tanıyorsunuz bilmiyoruz. Ama yeterince tanımadığınızı söyleyebiliriz. Çünkü adanın içerisinde sizin hayal edemeyeceğiniz kadar çok fazla olanak var. Bir de tarih meraklısı iseniz, o halde Kıbrıs’a gelmekte geç kalmamanız gerekir. Kıbrıs, tarihi anlamda 1000’lerde yıl öncesine dayanan eserlere sahip. Üstelik bu eserler çok da iyi korunmuş. Yani hikayeleri ile sizi farklı düşüncelere götürecek bu tarihi eserler, inanın ki ihtişamı ile göz kamaştırıyor. Salamis Harabeleri’nden tutun da, farklı iki dine mabet olmuş Selimiye Camii gibi inanılması güç eserler mevcut. Bu eserleri inceleyip, tarihine vakıf olduysanız, o halde size çok şey kattığını söyleyebiliriz.
 • Kıbrıs’ta Deniz-Kum-Güneş Kıbrıs’ın plajları hiç küçümsenecek gibi değil. İnanılmaz ihtişama sahip plaj ve sahilleri var. Üstelik sahillerin bile tarihi olduğunu size net bir şekilde belirtebiliriz. Kaplumbağa Plajı gibi önemli endemik türlerin olduğu plajlar da mevcut. Bu yüzden Kıbrıs her köşesinden sizlere avantaj sunuyor. Planınızı yaparak, Kıbrıs’ta en güzel tatili geçirebileceğinizin garantisini veriyoruz.

Kıbrıs’ın Lezzetleri, Kıbrıs’ta Ne yenir?

Yaz turizmi olarak adlandırılan Deniz-Kum-Güneş artık eskisi kadar tercih edilmiyor. Ya da tercih ediliyor ancak yanında mutlaka farklı turizm çeşitlerine de yönelme şansı oluyor. Bu çerçevede ön planda olan bir turizm çeşidi de, Gastronomi Turizmi. Bu turizm çeşidi ile kendinize hitap edeceğinizi söyleyebiliriz. Çünkü Kıbrıs’ın kendine has inanılmaz lezzetleri var. Bu lezzetleri abartmamızı, onları tadınca daha rahat anlayabileceksiniz. Çünkü Kıbrıs’ın doğası ve tarihi kadar bir diğer önemli değeri de, lezzetleri. daha detaylı bilgi için Kıbrıs’ta ne yenir? makalemimizi de okumalısınız? Hellim Peyniri, Kıbrıs’ın nadidelerinden birisidir. Yaz kış demeden her mevsim tüketilebilen bu peynir, gerçekten sizlere inanılmaz bir damat zevki sunacak. Pişirilerek sunulan bu peynirin tadına da doyum olmuyor. Bu peyniri tattığınızda, ağzınızda kalacak o tadı tarif etmekte bile zorlanıyoruz. En kısa zamanda Hellim Peyniri’ni tatmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. Tüm bunlardan bahsedip te, Şeftali Kebabı’ndan bahsetmemek elbette ki olmaz. Şişlere dizilerek yapılan bu kebap, yapılışı ile de dikkat çekiyor gerçekten. Koyun ve keçilerin “gömlek” olarak tabir edilen iç zarına; kıyma, maydanoz ve soğan doldurulması ile oluşturuluyor. Dolma şeklinde sarıldığından, ızgarada şişiler üzerinde pişiriliyor. Gerçekten inanılmaz bir lezzet. Kesinlikle Kıbrıs’a gelip de bu lezzeti tatmadan gitmenizi tavsiye etmeyiz.

Kıbrıs’ın Festivalleri

Kıbrıs’ın festivalleri de dillere destan. Zaten adanın her yerinden tarih fışkırdığı için, tarihin getirdiği olanaklar, günümüzdeki festivallere de yansımış. Bizler de buradan hareketle, sizlere Kıbrıs’ın festivallerine katılmayı tavsiye ediyoruz. Peki, dillere destan olan bu festivaller nelerdir? İnanın keyifle katılacağınız festivaller. Bunu garanti ediyoruz.

 1. Kuzey Kıbrıs Uluslararası Bellapais Müzik Festivali
 2. Gazimağusa Kültür Sanat Festivali
 3. Güzellik Yarışması
 4. Kıbrıs Tiyatro Festivali
 5. Uluslararası Zeytin Festivali
 6. Güzelyurt Portakal Festivali
 7. Uluslararası İskele Festivali
 8. Mehmetçik Üzüm Festivali
 9. Hellim Festivali
 10. Uluslararası Altın Salkım Belgesel Film Festivali

Yukarıdaki 10 festivalin tamamı da kendine has özellikler taşıyor ve her yıl binlerce kişiyi etrafına topluyor. Özellikle bu festivallere katıldığınızda, farklı lezzetler, aktiviteler ve eğlenceleri de net bir şekilde görebileceksiniz.

Kıbrıs’ta Araç Kiralama

Kıbrıs’ta toplu taşımalar ile ulaşım çok zor ve meşakkatli. Bunun için buraya geldiğinizde taksi kullanımının yoğun olduğunu görebilirsiniz. Ancak gerek konfor, gerekse de ekonomik anlamda araç kiralama hizmetinin tercih edilmesi çok avantajlı. Çünkü dilediğiniz rotaya, dilediğiniz kadar gidebilirsiniz. Bu nedenle kendi rotanızı kendiniz belirlersiniz. Araç kiralayınca, ne kadar büyük avantaj elde ettiğinizi de anlayacaksınız. Bu süreçte Ayaz Rent A Car sizin yanınızda ve talep ettiğiniz tüm imkanları sağlıyor. Peki, Ayaz Rent A Car olarak sizlere hangi avantajları sunuyoruz?

Bol kiralık araç seçenekleri,

 • Sigortası ve muayenesi yapılmış olan güvenilir araçlar,
 • Karşılıklı yapılan ve anlaşma ile gerçekleştirilen araç sözleşmeleri,
 • Ercan Havalimanı’ndan inince, ayağınıza kadar getirilen araçlar,
 • Kiralamak istediğiniz gün sayısının istediğiniz gibi olması,
 • Konforlu araçlar,

Minibüs gibi grup halinde seyahat etmenize fayda sağlayacak araçlar ve bunun gibi çok daha fazlası, Ayaz Rent A Car ile size sunduğumuz değerler arasında yer almaktadır. Yukarıda da gördüğünüz üzere araç kiralamak isterseniz, pek çok avantajı elde edebilirsiniz. Bunun için sizlere, ek talepleriniz olursa da gerekli olan tüm yardımları sağlıyoruz. Kıbrıs’ta ne yapılır? Plan ve program yapmak isterseniz de, Kıbrıs’a dair önerilerimizi dinleyebilirsiniz. Çünkü biz Kıbrıs’ın yerel anlamda en tecrübeli firmalarından bir tanesiyiz.

Sıkça Sorulan Sorular

 

Kıbrıs’ta Trafik Kuralları Nelerdir?

Anayollarda bulunan çift sarı çizgilere park etmek yasak, emniyet kemeri takmak zorunlu ve trafik soldan akmaktadır. Sollamak değil de, “sağlamak” terimi Kıbrıs için geçerlidir.

Kıbrıs’ın Para Birimi Nedir?

Kıbrıs, Türkiye tarafından desteklendiği için, para birimi Türk Lirası’dır. Turizm ve Eğitim, ülkenin ekonomik anlamda en önemli kaynakları arasındadır.

Kıbrıs’ta Kumar Oynamak Yasal Mıdır?

Evet. Kıbrıs, Kumar Turizmi açısından da önemli destinasyonlar arasında kendine yer bulmuştur.

Kıbrıs’a Vize Gerekir Mi?

Hayır. Geçerli Kimlik Kartınız ile Kıbrıs’a gidebilirsiniz. Ancak eski kimlikler değil de, yeni çipli kimlikler ile gidebilirsiniz.

Kapalı Maraş Neden Kapalı?

BM Konseyi’nin almış olduğu karar ile Maraş bölgesi hem iskana, hem de yerleşime kapatılmıştır. Kayıtlı olan taksiler, askeri karta sahip olanlar ve yurtlarda kalanlar dışında Kapalı Maraş’a girmek yasaktır.