Kıbrıs’a nasıl gidilir veya Kıbrıs’a nasıl giderim? sorusuna en kolay yol havayolu diyebiliriz,  ziyaretçiler için en uygun uluslararası havalimanı olan Ercan havalimanıdır.

Havayolu ile Kıbrıs’a Nasıl Gidilir?

Uçak ile Kıbrıs’a nasıl gidilir?, Ercan havalimanı üzerinden, Turistik ziyaret amacıyla Kıbrıs’a gidecek Türk vatandaşlarından 3 ayı geçmemek şartı ile vize ve pasaport talep edilmemektedir. Kıbrıs’a ulaşım konusunda en rahat ve konforlu yolculuklarda, hava yolu daha fazla tercih edilen bir ulaşım şeklidir. Ankara, İstanbul ve İzmir’den Ercan havaalanına tatil dönemlerinde her gün uçak seferleri yapılmaktadır. Trabzon, Antalya’dan ise belirli günler uçak seferleri düzenlenmektedir. Ercan havaalanından tatil yapmak istediğiniz tüm bölgelere tarifeli otobüs seferleri düzenlenmektedir. Daha önceden rezervasyon yaptırmak şartı ile Ercan havaalanı çıkışında kiralık araç temin ederek tatiliniz süresine ulaşım sorunu yaşamazsınız. Araç kiralama yöntemini seçecekseniz, unutulmaması gereken en önemli ayrıntı Kıbrıs’ta trafik İngiltere’deki gibi soldan akmaktadır. Eğer bir tur firmasının düzenlediği tatil paketi kullanıyorsanızi Kıbrıs’ta ulaşım ve gezmek anlamında bir sorun yaşamadan tatilinizi sürdürebilirsiniz.

Deniz Yoluyla Kıbrıs’a Nasıl Gidilir?

Kıbrıs’a nasıl gidilir? Kıbrıs’a gitmek için denizyolunu tercih edecek konuklar için değişik alternatifler mevcuttur. Kıbrıs’a Feribot seferleri ve taşımacılığı yaz genellikle turizm sezonunda düzenli olarak yapılmaktadır. Mersin Taşucu ve Alanya’dan Girne’ye, Mersinden ise Gazimagosaya feribotla Kıbrıs’a gelebilirsiniz. Yaklaşık 2,5 saat sürfen deniz yolculuğundan sonra adaya ulaşım sağlanmaktadır. Tatil süresince kendi özel aracınızı kullanabilmeniz için arabalı feribot seferleri de düzenlenmektedir. Tek sıkıntı yolculuğun 6 ile 8 saat sürmesi olacaktır. Bunların dışında adaya her yıl düzenli olarak özel deniz turları düzenlenmektedir. Çeşitli tatil beldelerini içine alan bu turlarda eğlenceli aktiviteler yaşayabilirsiniz. Özel yatçılık konusunda marinaların bir hayli fazla olması sebebiyle, yat ve deniz motorları ile ulaşım sağlanma olanağı bulunmaktadır. Muhteşem koylarında demir atarak denizin ve doğanın olağanüstü buluşmasına tanıklık edebilirsiniz.

Lefkoşa’dan Girne’ye Nasıl Gidilir?

Lefkoşa’dan Girne’ye gidebileceğiniz en kolay yol çift şeritli olan ana yolu kullanmaktır. Beşparmak dağlarının ortasındaki boğazdan geçerek ortalama 20km olan yolu 15-20dk gibi bir zamanda gidebilirsiniz. Yol üzerinde hız kontrolü için sabit radarlar olduğunu unutmayın.

kibris nasil gidilir

Ada ülkesi Kıbrıs’a, Denize, Altın Rengi Kuma Gelmek Çok Kolay

Kıbrıs’a nasıl gidilir? sorusunun en kısa cevabı; Kuzey Kıbrıs’a gelmenin 2 yolu vardır. Hava ve Deniz! En kolay ve Türkiye’nin heryerinden ulaşabileceğiniz hava yoludur. Tüm büyük şehirlerden Kıbrıs’a tarifeli uçak seferleri vardır. İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Trabzon gibi yerlerden THY ve Pegasus ile Kıbrıs’a gelebilirsiniz.

Tek havalimanı Lefkoşa Şehir Merkezine 15km mesafede bulunan Ercan Havalimanı’dır. Buradan da araç kiralama, taksi transfer ve sadece şehir merkezlerine ulaşımı olan otobüs seferleri vardır. Kıbrıs’a nasıl gelinir öğrendiniz. Şimdi en önemli konu içinde makalemizi okumalısınız. Kıbrıs’ta ne yapılır? 

Kıbrıs'a Uçak Bileti

Online Kıbrıs’a uçak bileti alabileceğiniz websitesine bir göz atabilirsiniz. Karşılaştırmalı olarak havayollarının uygun fiyatlı biletlerini göstermektedir.

Kıbrıs'ı Gelmeden Keşfetmeye Ne Dersiniz?

Kıbrıs’a nasıl gidilir? öğrendiğinize göre Kıbrıs’ta araç kiralayarak gezmeyi unutmayın 🙂

Kıbrıs’a yeni kimlik gerekli mi?

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne eski tip nüfus cüzdanı ya da yeni tip kimlik kartı ile kolayca giriş yapılabiliyor.

Kıbrıs için pasaport gerekiyor mu?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı iseniz kesinlikle pasaport gerekli değil. TC kimliğiniz ile ama sadece kimliğiniz ile giriş yapmanız yeterli oluyor. Nüfus cüzdanı yerine sürücü belgesi falan geçerli olmuyor.

Türk vatandaşı Kıbrıs ne kadar kalabilir?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Kıbrıs‘a sadece nüfus cüzdanlarıyla giriş yapabiliyorlar. KKTC’ye girişte vize memuru tarafından turist visesi olarak verilen süreyi geçirmemeleri gerekiyor.

Kıbrıs’a feribot seferleri

Kuzey Kıbrıs’a Türkiye’den Mersin, Taşucu ve Alanya’da feribot seferleri düzenlenmektedir. Seçeneklerden biri ise gemi yolu iledir. Türkiye’nin Mersin iline bağlı Taşucu kasabasından Kıbrıs’ın turizm merkezi Girne’ye feribot ve Ro-ro seferleri vardır. Ayrıca Mersin Limanından ve Alanya’dan gemi seferleri yapılmaktadır.