Kıbrıs Üniversiteleri ve Kıbrıs’ta eğitim için geliyorsanız mutlaka bu makalemize bir göz atınız, Kıbrıs’ta öğrenci olmak aslında çok kolaydır. Kıbrıs’ta üniversiteler YÖK’e bağlıdır, ve puanları Türkiye üniversitelerine göre daha düşüktür.

Kıbrıs Üniversiteleri, Kıbrıs’ta Eğitim

Kıbrıs’ta eğitim için geliyorsanız, kendini kanıtlamış bir çok özel üniversite bulunan Kuzey Kıbrıs’ta tıp ve hukuk fakültesinden tutunda pilotluk eğitimine, gastronomiden, mühendisliğin her dalına bir çok bölüm vardır. Hocaların en önemlileri profesör doktor olup, Türkiye’den gelmektedirler.

Kıbrıs Üniversiteleri Ücretleri

Özel üniversitelerin ücretleri belirli vadelere bölünerek genelde Euro kuru üzerindendir. Türkiye’deki bir çok özel üniversiteye göre daha uygun fiyatlar vardır. Ancak KKTC’de özel çalışan Kıbrıs öğrenci yurtları dışında, kiralık evler ingiliz sterlini üzerinden verilmektedir. Bu konuda iyi bir bütçe planı yaparak adaya gelmeniz en önemli kriterdir.

Son olarak Kıbrıs’a yerleşmek ve yaşamak makalemizi mutlaka okumalısınız, tıklayın…

kibris universiteleri

Kıbrıs’ta eğitim sistemi?

Kıbrıs’taki eğitim Türkiye’deki mevzuata uygun şekilde yapılmaktadır. Üniversiteler özel olarak YÖK’e bağlı bir şekilde öğrenci yerleştirme yapmaktadır.

Kıbrıs’taki Üniversiteler?

Bir çok özel, vakıf ve devlet üniversitesi vardır. Bunlar içinde en eski ve bilinenler; DAÜ ve YDÜ dür.