Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin en batısında bulunan Güzelyurt, doğası ve tarihi ile görenleri kendine hayran bırakıyor. Şehirde tarihi pek çok kalıntı var ve bu kalıntıların pek çoğu iyi bir şekilde korunmuş. Hali hazırda pek çok eser de güz yüzüne çıkarılmayı bekliyor. Bu nedenle de Güzelyurt, Kıbrıs’ın en nadide parçalarından bir tanesi sayılıyor. Peki, bu denli önemli bir yere sahip olan Güzelyurt’ta gezilecek yerler nerelerdir? Hadi gelin sizinle Güzelyurt’u bir keşfe çıkalım.

 1. Soli Harabeleri
 2. Soli Bazilikası
 3. Soli Anfi Tiyatrosu
 4. Vuni Sarayı
 5. Tumba Tu Skuru
 6. Aziz Mamas Kilisesi
 7. Arkeoloji ve Doğa Müzesi
 8. Yedidalga ve Yeşilırmak Köyleri ile Çilek Tarlaları

Güzelyurt Gezi Rehberi

Kıbrıs’ın iklimi ve bu iklimin insanların üzerinde bıraktığı olumlu etki, Kıbrıs’ı ziyaret edenleri şaşkına çeviriyor. Çünkü insanlar çok güleryüzlü, yardımsever. Türk olmanın yardımseverliğini her daim içlerinde barındırıyorlar. Aynı zamanda koca bir tarihi de içerisinde barındıran bu destinasyon, yerli ve yabancı pek çok turistin uğrak noktası. Peki, Kıbrıs’ın bir parçası olan ve tarihi açıdan belki de en önemli ilçelerden biri olan Güzelyurt’ta gezilecek yerler nerelerdir? Bunun için size güzel bir derleme hazırladık. Bu şekilde Kıbrıs tatilinizden önce Güzelyurt hakkında pek çok önemli bilgiye ulaşabileceksiniz.

Soli Antik Kenti

Kent, tarihin en önemli parçalarından biri. Bu muhakkak. Çünkü gerek tarihteki geçmişi, gerekse de önemi bize bunu gösteriyor. Aynı zamanda inşa tarihi yaklaşık olarak M.Ö. 11. yüzyılı gösteriyor. Pek çok medeniyetin de sahip olmak istediği bir kent olması, kentin önemini her dönemde üst seviyede tutmuştur. Bu çerçevede aşağıdaki eserler de Soli Antik Kenti, yani Soli Harabeleri’nin bir parçasıdır.

 • Soli Bazilikası
 • Soli Tiyatrosu
 • Soli Agorası

Yukarıdaki önemli üç inşa, belki de Soli Antik Kenti’nin en önemli parçalarıdır. Çünkü inşa edildiği dönemden itibaren süregelen zamanlarda en çok kullanılan yerler. Kıbrıs’ın ilk kilisesi olan Soli Bazilikası bunlardan ilki. Şuan için Soli Bazilikası ile ilgili olarak çok net bilgiler ve kalıntılar yok. Kalıntıların daha net çalışmalar ile ortaya çıkarılması gerekiyor. Çeşitli medeniyetlerin izinin de olduğu bu bazilika, takribi olarak M.S. 4. yüzyılda inşa edilmiş.

Soli Tiyatrosu inşa edildikten sonra zamanla tahrip olmuş. İşte bunun yerine de Roma Tiyatro’su inşa edilmiş. M.S. 3. yüzyılda inşa edilen bu tiyatro, kayalar oyularak oluşturulmuştur. Oturulacak olan yerlerin, kayalardan oyularak ortaya çıkarıldığını gözünüzle gördüğünüzde daha farklı duygular hissedeceksiniz. Kuşkusuz ki, korunarak bu günlere kadar gelmiş.

Agora, pazar yeri anlamına gelir. Soli Agorası’nın amacı da budur. Kentte alışverişin yapıldığı bir alan. Bu yüzden en çok toplanıldığı yerlerden biri. Kente adım attığınızda, sağ tarafta sizleri karşılıyor. “Soli Harabeleri” isimli içeriğimizden, Soli Harabeleri ile ilgili daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz.

guzelyurt gezilecek yerler

Vouni Sarayı

Soli Antik Kenti, Yunan yanlısı bir kenttir ve kent bundan sonra pek çok medeniyetin yönetimine girmiştir. Ancak M.Ö. 5. yüzyılda, Soli Antik Kenti’nin korunması, izlenilmesi için oluşturulan saray da, Vouni Sarayı’dır. Sarayın özellikleri aşağıdaki gibidir.

 • Saraydaki kalıntılara baktığımızda, tam olarak 137 oda bulunmaktadır.
 • Athena Tapınağı’nın pek çok izine, Vouni Sarayı’nda rastlanmıştır.
 • Pers yanlısı Marion Kenti kralı Doxandros of Marion tarafından inşa ettirilmiştir.
 • M.Ö. 380 yılında ise, Soli Kenti halkı tarafından yakılmış ve yıkılmıştır. Daha sonra ise yenileme çalışmaları yapılamamıştır.
 • Bugün ise Vouni Sarayı’ndan pek çok kalıntıya ulaşılmıştır.

Güzelyurt’ta gezilecek yerler arasında en önemlilerden bir tanesi de kuşkusuz ki Vouni Sarayı’dır.

Güzelyurt Arkeoloji ve Doğa Müzesi

Hem çeşitli tarihi kalıntılar, hem de pek çok dondurulmuş Kıbrıs’a özgü havyanl bu müzede sizleri karşılar. Hayvanlar gerçekten yaşıyor gibidir. Kazı çalışmalarında elde edilen pek çok tarihi eser de burada sergilenir. Özellikle Soli Harabeleri ve Vouni Sarayı’nda bulunan önemli eserlerin sergilendiği müze, Arkeoloji ve Doğa Müzesi’dir.

Müze iki katlıdır ve alt katta Doğa Müzesi yer alır. Üst kat ise Arkeoloji Müzesi’dir. “Güzelyurt Arkeoloji ve Doğa Müzesi” isimli içeriğimizden, daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz.

Aziz Mamas Kilisesi

Güzelyurt ilçesinin çevresinde yer alan mağaralardan birinde yaşayan Aziz Mamas, o dönem için önemli bir keşiştir. İşte Bizans Dönemi’nde de Aziz Mamas için, şuan bulunduğu yere bir kilise inşa edilmiştir. Ancak kiliseden bugüne pek fazla bir şey kalmamış.

Daha sonra 18. yüzyılda yeniden inşa edilen kilise, bugünkü halini 18. yüzyılda almıştır. Güzelyurt Arkeoloji ve Doğa Müzesi’nin yanı başında bulunmakta ve aynı bilet ile iki önemli esere de giriş yapılabilmektedir. Kıbrıs’ta en çok ziyaret edilen kiliselerden bir tanesi de bu kapsamda Aziz Mamas Kilisesi’dir.

Güzelyurt’ta gezilecek yerler arasında pek çok tarihi eser bulunuyor ve bu eserlerin yanı sıra, gün yüzüne çıkarılmayı bekleyen pek çok eser de var. Bu yönde yapılan çalışmalar, her yıl yeni sonuçları da veriyor. Aynı zamanda tüm bu eserlere en hızlı şekilde ulaşmak ve özgürce seyahat etmek isterseniz, Ayaz Rent A Car firmamızdan araç kiralama hizmeti alabilirsiniz. Aynı zamanda Ana Sayfa’mızda yer alan formu doldurarak veya bizlerle iletişime geçerek, gerekli olan bilgileri alabilirsiniz.

Güzelyurt bölgesinde ayrıca, Kıbrıs’ta şehit düşen; Pilot yüzbaşı Cengiz Topel anıtı, tarlalardan çilek toplayıp yiyebileceğiniz, balık restoranları ve rüzgar sörfü yapabileceğiniz sahilleriyle ünlü Yedidalga ve Yeşilırmak köylerini de ziyaret edebilirsiniz.

Şht. Pilot Cengiz Topel Anıtı

sehit pilot cengiz topel aniti