Kıbrıs Covid 19 son durum, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), 1 Temmuz’dan itibaren ülkeye girişlere alınan koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında izin verecek.

KKTC’ye Turist olarak Gelecekler için Alınan Bakanlar Kurulu Kararlarına Göre

1 Temmuz’dan itibaren Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve diğer ülke vatandaşları KKTC’ye gelebilecek,

KKTC’ye gelen yolcular için Covid 19 testleri Ercan Havalimanında ücretsiz yapılacak!

Türkiye Cumhutiyeti Vatandaşları Turist Olarak 1 Temmuz’dan İtibaren KKTC’ye Gelebilir! (Güncelleme 25 Haziran 2020)

  •  1 Temmuz 2020 tarihinden itibaren;
  • Türkiye’den Kıbrıs’a gelecek yolcular, gelmeden 72 saat öncesinde/içinde Türkiye’de test yaptırarak adaya gelebilirler, kovid-19 testi Türkiye’de devlet hastanelerinde ücretsiz yapılabilmektedir.
  • Ayrıca KKTC’ye giriş noktalarında (Ercan Havalimanı vb.) ikinci kovid-19 testi yapılacaktır.
  • Tüm yolcular için Covid 19 testi Ercan Havalimanı’nda ücretsiz yapılacaktır. Sonuçlar ise havalimanında değil, otellerinde veya konaklama yerlerinde beklenecek.
  • Sonucu negatif PCR olması halinde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, KKTC’de karantinasız tatil yapabilirler.

KKTC, Kıbrıs Covid 19 Son Durum

Haberlerden de takip edebileceğiniz gibi, KKTC’de son vaka tarihi 19 Nisan 2020 ve KKTC’de bugüne dek sadece 108 vaka görüldü, 4 kişi virüs sebebiyle yaşamını yitirdi, bu kişilerin 2 tanesi Almanya’dan gelen turistlerden 2 tanesi de ingiltere bağlantılı KKTC vatandaşıydı.

Kovid-19 tedbirleri kapsamında kapalı olan işyerleri yeniden açıldı ancak maske kullanımı, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uyulması gerekmektedir.

Son durum bilgilerini KKTC sağlık bakanlığı sosyal medya hesabından günlük yayınlamaktadır. https://www.facebook.com/kktcsaglikbakanligi

kibris covid 19 son durum

KKTC’ye gelebilecek kişiler için ülkelerine göre üç kategori belirlendi.

A kategorisinde: Malta, Bulgaristan, Norveç, Almanya, Avusturya, Finlandiya, Slovenya, Macaristan, İsrail, Yunanistan, Danimarka ve Litvanya, bu ülkelerden gelecek yolcuların uçuş öncesi son 72 saatte yapılmış ve sonucu negatif PCR testinin olması halinde ülkeye girebilecekler.

Türkiye ve diğer Ülke Vatandaşları İçin

TÜRKİYE, İsviçre, Çek Cumhuriyeti, Polonya, Hırvatistan ve diğer bazı ülkelerin dahil olduğu B kategorisindeki ülkelerden gelecek yolcular için ise çifte PCR testi yöntemi uygulanacak.

Buna göre, bu ülkelerden gelecek yolculardan son 72 saat içinde yapılmış PCR testi istenecek ve ülkeye gelişlerinde de aynı testin yapılacak, turistlerin testlerinin negatif çıkması halinde tatillerine devam edebilecekler, aksi takdirde karantinaya alınacaklar.

Riskli ülkelerden gelecek yolcular karantinaya alınacak!

C kategorisinde; ABD, Rusya, Birleşik Krallık ve İran gibi yüksek risk grubundaki ülkeler bulunuyor.

Bu ülkelerden gelecek yolculardan son 72 saatte yapılmış PCR testi istenecek, bu kişilerin ülkeye bedelini kendilerinin ödeyeceği 14 günlük karantina şartını kabul etmeleri halinde giriş yapabilecekler.