KKTC’ye Covid 19 Seyahat Kuralları! (Güncelleme 10 Ocak 2021)

 • Kuzey Kıbrıs’a gelecek herkesin 10 gün süre ile karantinada kalmasına karar verilmiştir. Uygulama 31 Ocak 2021 23:59’da sona erecektir. Bu uygulamanın bitiş tarihinde yeniden durum değerlendirilmesi yapılacaktır.

Kıbrıs Covid Testi ve KKTC Giriş Şartları

Kıbrıs Covid 19 seyahat kuralları ve kısıtlamasına göre Türkiye’den çıkış yapan misafirlerin negatif sonuçlu PCR testi olması zorunludur. Türkiye’den Kıbrıs’a gelecek yolcular, gelmeden Türkiye’de test yaptırarak adaya gelebilirler, Kıbrıs’a giderken korona testi Türkiye’de devlet hastanelerinde ücretsiz ve ücretli şekillerde yapılabilmektedir.

 • 31 Ocak 2021 tarihine kadar KKTC’ye seyahat edecek tüm yolcular; KKTC varışlarında 10 gün karantinaya alınacaklardır. Tüm yolcuların tarifeli kalkış saatinden 0-72 saat içerisinde alınmış negatif PCR test sonuçlarını ibraz etmeleri gerekmektedir. KKTC vatandaşları dahil olmak üzere tüm yolcuların test ve karantina ücretlerini uçuş öncesinde yatırmış olmaları gerekmektedir.
 • 30.12.2020 tarihinden itibaren Türkiye’ye yapılacak olan uçuşda tüm yolculardan, varış öncesi son 72 saat içinde yapılmış negatif PCR testi sonucu ibraz etmesi gerekmektedir. Test sonucu ibraz etmeyen yolcular uçuşlara kabul edilmeyecektir. 0-6 yaş arası yolcular bu uygulamaya dahil değildir.
 • Seyahate başlama tarihinden önceki son 3 gün içerisinde yapılmış negatif PCR test sonucunu ibraz etmek koşulu ile giriş yaparak 10 gün karantina uygulamasına tabi olacaklar ve karantina bitiminde PCR testleri yapılacaktır. Negatif PCR test sonucunu belge olarak Kuzey Kıbrıs giriş kapısında, KKTC Sağlık Bakanlığı görevlisine teslim ederek Kıbrıs’a giriş yapabilecekler, teslim etmemeleri durumunda ise ülkeye alınmayacaklardır. Ancak ülkeye girdikten sonra 10 gün süre ile devletin belirlediği karantina merkezlerinde karantinaya alınacaklardır. (Karantina KKTC Vatandaşlarına, Öğrencilere ve Çalışma izni olanlara ücretsizdir.) Karantinanın 10. Günü PCR testi yapılacak ve sonucuna göre karantina sonlandırılabilecektir.

Kıbrıs’a gitmek için pcr testi istiyor mu?

 1. KKTC’ye seyahat kuralları kapsamında Türkiye’den çıkış yapan ziyaretçilere çift kademeli Kıbrıs’a gitmek için pcr testi uygulanacaktır.
 2. Testi yaptırdıktan sonraki; 3 gün aralığında KKTC’ye uçuş yapabilirler.
 3. Yukarıda belirtilen uçağa biniş tarihinden önceki 0-72 saatlik süre, PCR numunelerinin veriliş tarihi baz alınarak değerlendirilecektir.
 4. Ülkeye giriş yapacak 0-5 yaş grubundaki çocuklardan PCR test sonucu istenmeyecektir.
 5. PCR testi olmayan misafirler uçuşa kabul edilmeyecektir.
 6. Test sonuçları QR kodlu olmalıdır. Sağlık Bakanlığı, E-Nabız ve E-Devlet uygulamarından kontrol edilecektir.
 7. Ziyaretçilere Kıbrıs girişinde tekrar PCR testi (ücretsiz) yapılacak ve bu testin negatif çıkması halinde ise KKTC’de konaklamalarına izin verilecek, aksi (pozitif çıkması) halinde karantinaya alınacaklardır.
 8. Tüm yolcular için ikinci Covid 19 testi Ercan Havalimanı’nda ücretsiz yapılacaktır.
 9. Kıbrıs’ta yapılan test sonuçları en fazla 8 saat içerisinde cep telefonlarına SMS olarak gönderilmektedir.
 10. Sonuçlar havalimanında değil, karantina otellerinde veya konaklama yerlerinde beklenecek.
 11. KKTC’de yapılan PCR sonucu çıkıncaya kadar, otel rezervasyonları olanlar otellerde, evde konaklayacak olanlar da evlerinde kendilerini izole etmek zorundadırlar. Bunun hilafına hareket edecek olanlarla ilgili, Bulaşıcı Hastalıklar Yasası uyarınca toplum sağlığını tehlikeye atmaktan haklarında gerekli yasal soruşturma başlatılacaktır. Kişisel izolasyon koşullarının gerek otellerde gerekse hanelerde tam uygulanıp, uygulanmadığı yetkililerce denetlenecektir.
 12. Sonucu negatif PCR olması halinde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, KKTC’de karantinasız tatil yapabilirler.
 13. Sağlık Bakanlığı Aşağıda Belirtilen Ek Tedbir Kararlarının Uygulanmasına Karar Vermiştir.
  1. Charter uçuşlarla ülkemize giriş yapmak isteyen ve adada en fazla 3 gün kalacak kişiler, ülkeye girişte negatif PCR test sonuçlarını ibraz etmeleri ve girişte alınacak 2. PCR test sonuçları çıkıncaya kadar otel ve merkezi izolasyonda beklemek şartı ile karantina uygulaması olmaksızın ülkeye giriş yapabileceklerdir. Ancak otel rezervasyonu olan kişilerin test sonuçları çıkıncaya kadar tüm sorumluluğun otellerde olması kaydı ile otellerin anlaşmalı olduğu ve bu süreçte görev yapan taksi, minübüs ve otobüsler ile rezervasyon yaptırdıkları otel tarafından otele transferleri sağlanacaktır.
  Otel rezervasyonları olmayan diğer kişiler 2. PCR test sonuçları çıkıncaya kadar Bakanlığın belirlediği merkezi izolasyon yerlerinde bekleyeceklerdir. Sonuçları negatif çıkan kişilerin KKTC’de en fazla 3 gün kalmaları kaydı ile karantina uygulamalarından muaf tutulacaktır.

Sorularınız ve Bilgi İçin

KKTC Sağlık Bakanlığı‘na mesaj saatleri içerisinde aşağıdaki telefon numarasından ulaşabilirsiniz.

Telefon: +90 392 228 31 73
E-Posta info.saglik@gov.ct.tr

KKTC’de Yapılan Covid-19 Testinizin Sonuçları

Online olarak aşağıdaki linkten size verilen Barkod ile öğrenebilirsiniz. Genelde 8 saat içinde açıklanmaktadır.

https://covid-19.gov.ct.tr

kibris covid 19 seyahat sartlari

KKTC’ye (Kıbrıs Covid 19 Seyahat Kuralları)

Kovid-19 tedbirleri kapsamında kapalı olan işyerleri yeniden açıldı ancak maske kullanımı, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uyulması gerekmektedir.

Son durum bilgilerini KKTC sağlık bakanlığı sosyal medya hesabından günlük yayınlamaktadır. https://www.facebook.com/kktcsaglikbakanligi

Türkiye’den KKTC’ye Gelecek Yolcular için;

Türkiye’den KKTC’ye gelecek olan ziyaretçiler çıkış yapmadan önce covid PCR testi yaptırmak zorundalar, testi yaptırmak için detayları https://hsgm.saglik.gov.tr/tr/haberler/yurt-disi-cikislarinda-test-islemleri.html sitesinden okuyabilirsiniz.

İngiltere’den KKTC’ye Gelecek Olan Ziyaretçiler için Kıbrıs’a Gidiş Şartları

İngiltere’den adaya gelecek kişilerin uçağa biniş tarihinden önceki 0-72 saat arasında yapılan ve sonucu negatif olan PCR test sonucunu belgelemeleri kaydı ile KKTC’ye giriş yapabileceklerdir.
Ancak bu kişiler 7 gün süre ile merkezi karantina yerlerinde kalacaklardır. Karantina süresince kesinlikle ziyaretçi kabul edilmeyecektir. Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan denetimlerde, karantina kurallarını ihlal ettiği tespit edilen kişiler hakkında yasal işlem yapılacaktır.

Kıbrıs Covid 19 seyahat kuralları, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), ülkeye girişlere alınan koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında izin veriliyor. KKTC’ye Turist olarak Gelecekler için Alınan Bakanlar Kurulu Kararlarına Göre, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve diğer ülke vatandaşları KKTC’ye gelebilir,

KKTC’ye gelen yolcular için Covid 19 testleri Ercan Havalimanında ücretsiz yapılacak!

kibris seyahat
kibris turk hava yollari