Türkiye Cumhutiyeti Vatandaşları, KKTC’ye Seyahat Edebilir! (Güncelleme 6 Eylül 2020)

 • Türkiye ve İngiltere’den 07 Eylül 2020 tarihinden itibaren başlamak kaydı ile adamıza gelecek herkesin 7 gün süre ile karantinada kalmasına karar vermiştir. Uygulama 06 Eylül 2020 saat 23:59 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek ve 20 Eylül 2020 saat:23:59 da sona erecektir. Bu uygulamanın bitiş tarihinde yeniden durum değerlendirilmesi yapılacaktır.

Kıbrıs Covid 19 seyahat kuralları ve kısıtlamasına göre Türkiye’den çıkış yapan misafirlerin negatif sonuçlu PCR testi olması zorunludur. Türkiye’den Kıbrıs’a gelecek yolcular, gelmeden Türkiye’de test yaptırarak adaya gelebilirler, kovid-19 testi Türkiye’de devlet hastanelerinde ücretsiz ve ücretli şekillerde yapılabilmektedir.

Kıbrıs Covid Testi İstiyor mu?

 1. KKTC’ye seyahat kuralları kapsamında B kategorisinde yer alan Türkiye’den çıkış yapan ziyaretçilere çift kademeli PCR testi uygulanacaktır.
 2. Testi yaptırdıktan sonraki; 3. 4. ve 5. günde KKTC’ye uçuş yapabilirler.
 3. PCR testi olmayan misafirler uçuşa kabul edilmeyecektir.
 4. Test sonuçları QR kodlu olmalıdır. Sağlık Bakanlığı, E-Nabız ve E-Devlet uygulamarından kontrol edilecektir.
 5. Ziyaretçilere Kıbrıs girişinde tekrar PCR testi (ücretsiz) yapılacak ve bu testin negatif çıkması halinde ise KKTC’de konaklamalarına izin verilecek, aksi (pozitif çıkması) halinde karantinaya alınacaklardır.
 6. Tüm yolcular için ikinci Covid 19 testi Ercan Havalimanı’nda ücretsiz yapılacaktır.
 7. Kıbrıs’ta yapılan test sonuçları en fazla 8 saat içerisinde cep telefonlarına SMS olarak gönderilmektedir.
 8. Sonuçlar havalimanında değil, otellerinde veya konaklama yerlerinde beklenecek.
 9. KKTC’de yapılan PCR sonucu çıkıncaya kadar, otel rezervasyonları olanlar otellerde, evde konaklayacak olanlar da evlerinde kendilerini izole etmek zorundadırlar. Bunun hilafına hareket edecek olanlarla ilgili, Bulaşıcı Hastalıklar Yasası uyarınca toplum sağlığını tehlikeye atmaktan haklarında gerekli yasal soruşturma başlatılacaktır. Kişisel izolasyon koşullarının gerek otellerde gerekse hanelerde tam uygulanıp, uygulanmadığı yetkililerce denetlenecektir.
 10. Sonucu negatif PCR olması halinde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, KKTC’de karantinasız tatil yapabilirler.
kibris covid 19 seyahat sartlari

KKTC’ye (Kıbrıs Covid 19 Seyahat Kuralları)

Kovid-19 tedbirleri kapsamında kapalı olan işyerleri yeniden açıldı ancak maske kullanımı, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uyulması gerekmektedir.

Son durum bilgilerini KKTC sağlık bakanlığı sosyal medya hesabından günlük yayınlamaktadır. https://www.facebook.com/kktcsaglikbakanligi

Türkiye’den KKTC’ye Gelecek Yolcular için;

Türkiye’den KKTC’ye gelecek olan ziyaretçiler çıkış yapmadan önce covid PCR testi yaptırmak zorundalar, testi yaptırmak için detayları https://hsgm.saglik.gov.tr/tr/haberler/yurt-disi-cikislarinda-test-islemleri.html sitesinden okuyabilirsiniz.

İngiltere’den KKTC’ye Gelecek Olan Ziyaretçiler için;

13 Ağustos 2020 tarihinden itibaren İngiltere’den adaya gelecek kişilerin uçağa biniş tarihinden önceki üç ile beş gün arasında yapılan ve sonucu negatif olan PCR test sonucunu belgelemeleri kaydı ile KKTC’ye giriş yapabileceklerdir.
Ancak bu kişiler 7 gün süre ile ev karantinasında kalacaklardır. Karantina süresince kesinlikle eve ziyaretçi kabul edilmeyecektir. Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan denetimlerde, ev karantinası kurallarını ihlal ettiği tespit edilen kişiler, otel karantinasına alınacaktır.

Kıbrıs Covid 19 seyahat kuralları, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), 1 Temmuz’dan itibaren ülkeye girişlere alınan koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında izin veriliyor. KKTC’ye Turist olarak Gelecekler için Alınan Bakanlar Kurulu Kararlarına Göre, 1 Temmuz’dan itibaren Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve diğer ülke vatandaşları KKTC’ye gelebilir,

KKTC’ye gelen yolcular için Covid 19 testleri Ercan Havalimanında ücretsiz yapılacak!

Kıbrıs’a Seyahat Şartları ve Karantina Uygulaması

Kıbrıs karantina uygulaması için, KKTC’ye gelebilecek kişiler için ülkelerine göre üç kategori belirlendi.

A kategorisinde: Malta, Bulgaristan, Norveç, Almanya, Avusturya, Finlandiya, Slovenya, Macaristan, İsrail, Yunanistan, Danimarka ve Litvanya, bu ülkelerden gelecek yolcuların uçuş öncesi son 3, 4 ve 5. gün aralığında yapılmış ve sonucu negatif PCR testinin olması halinde ülkeye girebilecekler.

Türkiye ve diğer Ülke Vatandaşları İçin

TÜRKİYE, İsviçre, Çek Cumhuriyeti, Polonya, Hırvatistan ve diğer bazı ülkelerin dahil olduğu B kategorisindeki ülkelerden gelecek yolcular için ise çifte PCR testi yöntemi uygulanacak.

Buna göre, bu ülkelerden gelecek yolculardan son 3, 4 ve 5. gün aralığında yapılmış PCR testi istenecek ve ülkeye gelişlerinde de aynı testin yapılacak, turistlerin testlerinin negatif çıkması halinde tatillerine devam edebilecekler, aksi takdirde karantinaya alınacaklar.

Riskli ülkelerden gelecek yolcular karantinaya alınacak!

C kategorisinde; ABD, Rusya ve İran gibi yüksek risk grubundaki ülkeler bulunuyor.

Bu ülkelerden gelecek yolculardan son 3, 4 ve 5. gün aralığında yapılmış PCR testi istenecek, bu kişilerin ülkeye bedelini kendilerinin ödeyeceği 14 günlük karantina şartını kabul etmeleri halinde giriş yapabilecekler.

Kıbrıs covid 19 seyahat kuralları çerçevesinde firmamızdan araç kiralamak isteyen müşterilerimiz bizden araç kiralayıp konaklayacakları yere gidebilirler. Ayaz Rent a Car olarak araçlarımız yıkama alanımızda devamlı dezenfekte edilmektedir.

kibris seyahat