Navigasyon cihazı neden kiralamıyoruz (artı Google Haritalar ipuçları ve püf noktaları)

Bu doğru, web sitemizde bir araba rezervasyonu yaparken, navigasyon sistemlerini isteğe bağlı donanım listemizde bulamazsınız. Bu bir nedenden dolayı yapıldı. Buradaki nokta, bağımsız cihazlar olarak araç navigasyon sistemlerinin modern dünyada modası geçmiş teknolojiler olmasıdır. Kullanılabilirlik ve kişiselleştirme açısından, Google Maps, Maps.me veya diğer mobil navigasyon uygulamalarıyla eşleşmezler.

Günümüzde en popüler navigasyon uygulaması Google Haritalar’dır. Ve yeni bir ülkede araba ile seyahat ederken bu uygulamayı nasıl kullanacağınız konusunda size ipuçları ve püf noktaları vereceğiz.

Çevrimdışı kullanmak için haritaları indirin

Google Haritalar’ı hem çevrimiçi hem de çevrimdışı kullanabilirsiniz. Seyahat ettiğiniz yerde mobil veri pahalıysa veya bağlantı zayıfsa çevrimdışı mod kullanışlı olacaktır.

Çevrimdışı harita nasıl indirilir

Uygulamayı çevrimdışı kullanmak için, akıllı telefonunuza önceden gerekli bir harita alanını indirmeniz gerekir:

  1. Google Haritalar uygulamasını açın.
  2. İnternete bağlı olduğunuzdan ve Google Hesabınıza giriş yaptığınızdan emin olun.
  3. Hedefinizi arayın.
  4. Sağ üstte, profil resminize dokunun Значок аккаунта Çevrimdışı haritalar.​​​​​​​​
  5. KENDİ HARİTA İNDİRMEYİ SEÇ’e dokunun.

Kullanım kolaylığı için kayıtlı haritalarınızı yeniden adlandırabilirsiniz. Bu, cihazınızda çok fazla bellek alanı kaplıyorlarsa, gereksiz harita alanlarını hızla bulmanızı ve kaldırmanızı sağlar. Bunu yapmak için Diğer Yeniden Adlandır’a dokunun.

Çevrimdışı haritalarınızın mobil verilerinizi kullanmasını istemiyorsanız, çevrimdışı haritaların ne zaman indirileceğini seçebilirsiniz. Bunu yapmak için Ayarlar’a dokunun.

Haritaları yalnızca Wi-Fi mevcut olduğunda indirmek istiyorsanız, İndirme tercihlerinde “Yalnızca Wi-Fi üzerinden” öğesini seçin.

Birçok kafe ve restoran ücretsiz Wi-Fi sunmaktadır. Personelden kullanıcı adı ve şifre isteyebilirsiniz.

Google Haritalar çevrimdışı moda nasıl geçirilir
Mobil verinin açık olduğu çevrimdışı mod şu anda yalnızca Android uygulaması için kullanılabilir. iOS uygulaması, bağlantı hızı çok yavaşsa veya telefonda mobil veri kapalıyken çevrimdışı haritaları kullanır.

Android’de mobil veriden ve pil ömründen tasarruf etmek için “Yalnızca Wi-Fi” modunu kullanın. Bu modu açmak için profil resminize dokunun Значок аккаунта Ayarlar. Ardından “Yalnızca Wi-Fi”yi açın.

Çevrimdışı modun eksileri
Sadece araba yolları mevcuttur.
Trafik sıkışıklığı ve kapalı yollar hakkında veri yok.
Alternatif rota yok.
Bir ilgi noktası hakkındaki bilgileri (çalışma saatleri, telefon numaraları, yorumlar vb.) görüntüleyemezsiniz.
İndirilmemiş bir alandan geçiyorsa bir rota oluşturamayabilirsiniz.
Bu nedenle, bir Wi-Fi bağlantınız olduğunda rotanızı önceden planlayın ve ihtiyaç duyduğunuz harita alanını çevrimdışı kullanım için kaydedin. Bu, rotanızı yeniden planlamanıza ve yol tariflerini çevrimdışı kullanmanıza olanak tanır.

Android uygulamasında, yol tarifini kaydetmek için özel bir açılır mesaj kullanabilirsiniz. Ayrıca telefonunuzun Ana ekranına bir rota kısayolu da ekleyebilirsiniz.

En iyi seçenek yerel bir SIM kart satın almaktır – seyahat ederken sadece 3-10 euro’ya çok fazla konfor elde edeceksiniz.

Birden çok duraklı bir rota nasıl planlanır

Google Haritalar uygulamasında 10 durağa kadar bir rota planlayabilirsiniz:

Akıllı telefonunuzda Google Haritalar uygulamasını açın.
Hedefinizi arayın.
Yol Tarifi’ne dokunun.
“Başla” alanına seyahatinizin başlangıç ​​noktasını girin. Uygulama en uygun rotayı planlayacaktır.
Üçüncü ve daha fazla durak eklemek için Diğer Durak ekle’ye dokunun.

10’dan fazla yeri ziyaret etmek istiyorsanız, birkaç rota oluşturmanız gerekir.

telefonunuzaen ile navigasyon

Yer listelerini kullanın
Google Haritalar’da favori yerlerinizi listelerinize kaydedebilirsiniz. Bunları özel, yani sadece sizin için erişilebilir hale getirebilir ve kısa bir bağlantı kullanarak arkadaşlarınızla paylaşabilir veya herkese açık yer listeleri oluşturabilirsiniz.

Seyahatinizi planlamanıza çok yardımcı olabilir. Bir seyahate hazırlanırken, insanların kesinlikle ziyaret edeceğiniz yerlerden bahsettiği blogları, incelemeleri ve seyahat rehberlerini okursunuz. Bu tür hedefleri kaydetmenin en iyi yolu, Google Haritalar’da bir yer listesi oluşturmaktır. Bunu yapmak için uygulamanın alt menüsünde “Kaydedildi” seçeneğine dokunun.

❤ Favoriler, ⚑ Gitmek İstiyorum ve ⭐ Yıldızlı yerler sistem listelerini kullanabilir veya kendi listelerinizi oluşturabilirsiniz. Örneğin, “Önerilen Restoranlar”, “En İyi Plajlar” veya “Fotoğraf Noktaları”. Tek fark, sistem yerlerinin harita üzerinde özel işaretçilerine sahip olması ve kendi listelerinizdeki tüm noktaların aynı bayraklarla işaretlenmesidir.

Ardından her bir “keşfi” listelerinizden birine kaydedebilirsiniz. Bir yeri kaydederken, seyahatiniz sırasında bu yeri neden kaydettiğinizi hatırlamak için bir not ekleyebilirsiniz.

Örneğin, seyahatiniz için rezerve ettiğiniz daireleri ❤ Favoriler’e kaydedebilirsiniz. Haritada kalplerle işaretlenecekler. Ve tüm seyahat boyunca tek bir yerde kalmayı planlıyorsanız, onu 🏚 Ev olarak kaydedin. İki dokunuşla ülkenin herhangi bir yerinden otele hızlı bir şekilde yol tarifi alabilirsiniz: Ara 🏚 Ana Sayfa.

Tüm ilginç yerleri ⚑ Gitmek istiyorum ve kesinlikle ziyaret etmeniz gereken yerleri ⭐ Yıldızlı yerlere kaydedebilirsiniz.

Listelerinizin tüm öğeleri her zaman haritada görüntülenecektir. Seyahat ederken, yarın için seyahatinizi planlarken yapmanız gereken tek şey haritaya bakmak ve en fazla işaret yoğunluğuna sahip bir alan bulmak.

Bir ilgi çekici yeri ziyaret ettikten sonra, işaretini silebilirsiniz. Bu şekilde yalnızca henüz ziyaret etmediğiniz yerleri göreceksiniz ve bir sonraki gün için seyahatinizi planlamak her zaman 10 dakikalık kolay bir iş olacaktır.

Her zaman önerilen rotayı kontrol edin
Google’ın yapay zekası ne kadar akıllı olursa olsun, Google Haritalar algoritmaları bazen turistleri dağlara, köy yollarına veya kapalı alanlara yönlendirir. Bu nedenle, uygulama tarafından önerilen rotayı her zaman kontrol etmenizi şiddetle tavsiye ederiz. Çoğu zaman, dar ama popüler bir yol ile bir dağ serpantini arasındaki farkı görmez. Ancak haritayı “Uydu” görünümüne alıp yakınlaştırırsanız kolayca görebilirsiniz.

Köy yollarında ve dağ serpantinlerinde yol işaretleri yoktur ve uydu görüntülerinde çok az araba vardır. Bu tür yollarda toplu taşıma durakları, park yerleri veya diğer altyapı yoktur.

Kapalı alanlar ise kendilerine özgü mimarileri, yerleşimleri ve yerdeki büyük tesisleri ile kolaylıkla belirlenebilir.

Uydu görüntülerini inceledikten sonra uygulamanın size iyi bir rota sunduğundan emin olmasanız bile, Sokak Görünümü’ne geçebilirsiniz (yola bir raptiye bırakın ve panoramik görünüm küçük resmine dokunun).

Bir yandan Street View projesinin arabaları bu yolda gitmediyse ve bu görüntü seçilen yol için mevcut değilse, o yolu da kullanmanıza gerek olmadığının kesin bir işaretidir. Öte yandan, Sokak Görünümü varsa yolun kalitesini görsel olarak değerlendirebilirsiniz.

Yanlış yönlendirmelerin bir başka nedeni de devlet sınırlarıdır. Google Haritalar’daki beklenmeyen hataların çoğu sınır geçişlerinde olur.

Örneğin, uygulama Budva’dan (Karadağ) Split’e (Hırvatistan) Bijača/Nova Sela sınır kapısı üzerinden bir rota çizer. Ancak burada yabancıların sınırı geçmesine izin verilmiyor. Bu uluslararası bir sınır kapısı değil.

Doğru rota, Bosna’nın Neum kasabasından geçen sahil şeridini takip etmelidir.

Görünüşe göre uygulama sınır geçişleri hakkında yanlış bilgiler kullanıyor. Bu nedenle, birden fazla ülkeyi ziyaret etmeyi planlarken her zaman sınırlara yakın rotanızı kontrol etmelisiniz.

Feribot geçişlerinde de benzer bir sorun vardı, ancak artık Google Haritalar, feribot rotalarını doğru şekilde çiziyor. Sınır geçişleriyle ilgili sorunun da yakında geçmişte kalması muhtemeldir.

Sürüşe başlamadan önce hedefinize yakın park yeri bulun
Şehir merkezine gitmeyi planlıyorsanız, park edecek yer bulma sorunuyla karşı karşıya kalmanız olasıdır. En iyi seçenek, arabayı sürmeye başlamadan önce park yerlerine bakmak ve rotanızı ilgilendiğiniz yere değil, park yerine doğru planlamaktır.

Hedefinize yakın park yeri bulmak için önce haritada hedefinizi bulun. Ardından, arama çubuğunda “park yeri” arayın.

Uygulama, varış noktanıza olan mesafeye göre sıralanmış bir park yeri listesi sunacaktır.

Bu yöntemle bulunan tüm otoparkların saatlik ödeme için uygun olmadığını unutmamak önemlidir. Bu nedenle, her bir öneriye dokunmanızı ve fotoğrafları ve incelemeleri kontrol etmenizi öneririz. Bu, yerin sizin için doğru olduğundan emin olmanıza yardımcı olacaktır.

Uydu görüntülerinde ücretsiz park yerleri kolayca bulunabilir. Hedefinizin etrafındaki harita alanını açmanız ve “Uydu” görünümüne geçmeniz yeterlidir. Avlularda araba gruplarını arayın.

Park yeri ne kadar kaotik olursa, o kadar ücretsiz olur.

Son park yerinizi kaydedin
Hedefinize ulaştıktan sonra park yerinizi kaydedebilirsiniz. Bunu yapmak için konumunuzu gösteren mavi noktaya dokunun ve ardından “Park yerinizi kaydedin” seçeneğine dokunun.

Park konumunuz, siz kaldırana kadar Google Haritalar’a kaydedilir. Park yerinizden ne kadar uzaklaşırsanız uzaklaşın, arabanızı nerede bıraktığınızı kolayca bulacaksınız.